Bilinçli internet kullanımı

İnternet bilgiye ulaşma noktasında en önemli araçlardan birisi olduğu gibi avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle de dünya genelinde başlatılan bilinçli internet kullanımı ile başta çocuklar olmak üzere her bireyin doğru bir şekilde interneti kullanması amaçlanmaktadır.

Neden bilinçli internet kullanımı gerekli?

İnternet bilgiye ulaşmanın dışında dolandırıcılık, suç, teşhir, taciz, kişisel veri güvensizliği ve bunun gibi pek çok tehdidi de barındırıyor. Bu nedenle öncelikli olarak çocuklar olmak üzere internetin tehlikelerinden korunabilmek adına bilinçli internet kullanımı oldukça önemli. Genellikle internetin karanlık yüzü olarak tanımlanan bu alanlar, kişilerin her an karşısına çıkabileceği gibi kişilerin interneti kullanma aşamasında bilinçli olması, bu tehlikelere karşı da korunmasını sağlıyor.

İnternet Güvenli mi?

İnternetin güvenli olduğu söylense de bu konudaki tek detay kişilerdir. Zira kişiler güvenli bir internet istemediği ya da bu durumu önemsemiyorsa çok farklı tehlikelere ulaşma durumuna neden olabilmektedir. Yüzde 100 güvenli bir internet yaratmak mümkün olmadığı gibi çoğu filtreleme uygulaması dahi sürekli artan internet site ve uygulamalar ile birlikte yüzde 100 güvenlik sunamaz.  Bu nedenle de bilinçli internet kullanımı tamamen kişisel ve bilgisayar kullanan kişiye bağlı bir durumdur.

Bilinçli internet kullanımı nasıl olur?

Bilinçli internet kullanımı için kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar şöyledir;

  • Güncel antivirüs programı kullanmak
  • İşletim sistemi için getirilen güncellemeleri yüklemek
  • Arama yaparken, arama sonuçlarının güvenli olup olmadığını anlamak adına internet güvenlik program ve eklentilerini kullanmak.
  • Arama sonuçlarında güvensiz olarak işaretlenen içeriklerden uzak durmak.
  • Alışveriş yapılıyorsa, güvenli tarayıcılar üzerinden işlem yapmak ve her zaman için sanal kart kullanmak.
  • Kimden geldiği bilinmeyen mail, mesaj ve reklamlardaki linklere tıklamamak.
  • Ortak alanlarda, Wi-Fi kullanımında bankacılık gibi kişisel veri taşıyan işlemlerden uzak durmak.
  • Kişisel veri kullanımını önemsemeyen sitelerden uzak durmak.

Bilinçli internet kullanımı özellikle çocuklar için çok daha kritik durumda. Gelişim aşamasındaki çocuklar yanlış içerikler ile tanışması çok olumsuz sonuçlar yaratabileceği gibi çeşitli psikolojik sorunlar da yaratabilmektedir. Özellikle çocuk istismarcıları bu konuda şartları son derece zorladığı gibi tehlikenin boyutunu da arttırmaktadır.

Tüm bu önlemler, ailelerin güvenli bir şekilde interneti kullanması adına ilk adımını atmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte çözüm her zaman için güvenliğe dikkat etmek olmalıdır. İnternet tehlikelerine karşı yayınlanan haberlere göre önlem almak, önerilen güncelleme ve yamaları kullanmak bu konuda şartları çok daha kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.