Bob Marley Kimdir?

Bob Marley efsane olmuş bir reggae sanatçısıdır. 1945 de Jamaika da doğmuştur. Çocuk yaştayken annesi ile birlikte Kingston’a taşınmışlar ve orada en iyi arkadaşı olan Bunny ile birlikte müziğe başlamışlardır. Bob Marley’in asıl ismi Robert Nesta Marley’dir. Bob Marley reggae müziğin sadece Jamaika sınırlarında kalmasından öte bütün dünyaya duyuran bir isimdir. Söz yazarlığı, şarkıcılık ve gitaristlik ve profesyonel anlamda The Wailers grubu ile bir başlangıcı olmuştur. Grupla devam eden çalışmalar sonrasında Marley solo olarak müziğe devam etmiştir.

Bob Marley Ve Yaşam Tarzı

Bob Marley her zaman paraya önem vermeyen biri olmuştur. Onun için manevi değerler ön planda olmuştur. Kişiliği her zaman mütevazı olup şarkılarında dahi nasihatlerde bulunma yolunu seçmiştir. Reggae müzik onun yorumu ile ilgi uyandırmıştır. Dinine inanan ve uygulayan bir insan olmuştur.

Bob Marley Almanya’ya yerleşerek burada evlenmiş ve erkek çocuk sahibi olmuştur. Hayatı müzik ve yardımlaşma ile dopdolu olan Marley Afrika’daki yoksul insanlar için desteklerde bulunmuştur. Birleşmiş Milletlerce barış madalyası ile ödüllendirilmiştir. Müzik, hayata bakış açısı, insanları ayırt etmeksizin sevgisi onun her geçen günde daha çok sevilmesini sağlamıştır.

Bob Marley ve Müzik

Bob Marley müzik hayatına 1972 de Catch A Fire albümü ile giriş yapmıştır. Sonrasında Burnin albümü ile ilgi odağı olmayı başarmıştır. 1975 de Live ve Natty Dread albümleri ile de artık imajı belirlenmiş bir sanatçıdır. Şarkılarında sosyal yaşam, yaşamdaki karmaşalar, politik unsurlar olmuştur. Stand Up, No Woman No Cry şarkıları ile hala anılır. 36 yıllık hayatına 130 plak, 17 albüm sığmıştır.

Bob Marley müzisyenliğinin dışında vicdanlı, insanları seven, kollayan, her daim destekleyen yönleri ile de fark yaratan bir kişidir. Dini inanışlarına olan bağlılığı hatta saçını devamlı Rasta yapması bu inancıyla eşdeğerdir. Bob Marley’in  futbola olan düşkünlüğü de bilinen bir durumdur. 1977 yılında futbol oynarken  ayak başparmağında açılan yara tespiti ve bu yaranın nedeninin deri kanseri olduğunun belirlenmesi ile parmağının kesilmesinin gerekliliğine rağmen bunu yaptırmamıştır. Zira inancına göre mezara tek parça halinde girilmelidir. 1981 yılında sağlık durumu ağırlaşmış ve Mayıs 1981 de henüz 36 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Bob Marley ve Sevgisi

Bob Marley etrafına dağıttığı sevgisinin karşılığını fazlası ile almıştır. O müzikte bir efsane olmaktan öte insanların kalbinde efsane olmayı başarmıştır. O birçok gence rehber olmuştur, hemen herkese verdiği öğütlerle ilham kaynağı olmuştur. O hep barış ve sevgi diyen bir insan olduğundan o pozitifliği, o başarısı, o insan sevgisini taşıyışı ile kucaklanmıştır.

Bob Marley çok genç yaşta hayata veda etmiştir. O kısa ömründe hep sevgi biriktirmeyi tercih etmiş ve sevgiyi insandan insana aşılamak için her yolu denemiştir. O iyi bir insan olmayı tercih etmiş ve öyle sevilmiş öyle benimsenmiştir.

Bob Marley ve Özellikleri

Hiçbir zaman geldiği yoksu hayatı unutmamıştır, tüm insanları her zaman kucaklamayı bilmiştir, şarkılarına her zaman anlam yüklemiştir, onun için barış ve sevgi hep ön plandadır. Müzik sevgisi, insan sevgisi ve futbol sevgisi eşittir Bob Marley’dir.

11 Mayıs 1981 de hayatını kaybetmiştir. Unutulmaz eserleri ve insana verdiği değerler ve sayısız yardımlarıyla o bir efsane olmuş ve öyle de kalmaya devam edecektir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.