Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı, solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla birlikte özellikle kış aylarında en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu da sıklıkla merak edilir.  Bir kişinin grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan mustarip olması yaygın bir semptomdur. Farenjit, bademcik iltihabı, yemek borusu iltihabı, akciğer enfeksiyonları, larenjit, krup hastalığı, reflü, tümör ve yabancı cisim yutulması gibi birçok farklı hastalık ve duruma bağlı olarak ortaya çıkabilen boğaz ağrısı; Ateş, halsizlik, hapşırma, öksürme ve yutulduğunda ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Boğaz ağrısı bulaşıcı hastalıkların bir belirtisi olduğunda bulaşıcılık meydana gelebilir.

Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı doğal yöntemlerle bulunabilir. Boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük için doğal ev ilaçlarından bazıları şunlardır:

 

Bal

Bal veya çay ile karıştırılmış bal, boğaz ağrısını hafifletmede etkilidir. Bazı sınırlı çalışmalarda balın özellikle gece öksürüklerini hafifletmede etkili olduğu gösterilmiştir. Benzer çalışmalarda balın ağızda oluşan boğaz ağrısı ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Boğaz ağrısı nasıl geçer kapsamında en faydalı çözüm baldır.

 

Tuzlu Su

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilebilen tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz ağrısı ve ağız salgılarını azaltmada etkili olabilir. Boğazdaki mikropların öldürülmesinde de etkili olduğu bilinen tuzlu suyla gargara yöntemi 3 saatte bir yeniden hazırlanarak uygulanabilmektedir.

 

Ada Çayı

Adaçayı, boğaz mukozasını koruyucu bir tabaka ile kaplayarak mevcut zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Çay olarak tüketilebilen veya gargara olarak uygulanabilen adaçayı çayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.

 

Elma Sirkesi

Antibiyotik özelliği sayesinde elma sirkesi, asidik yapısı sayesinde boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlayarak bakterilerin yayılmasını engeller. İki saatte bir 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karışımı ile gargara yapmak boğaz ağrısını gidermede etkilidir. Reflü ile ilgili durumlarda kullanılmamalıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.