Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mıdır?

Plastik cerrahi  de hastaların  en çok baş vurdukları ve müdahalede bulunulması için rağbet gösterdikleri estetik operasyonlar içerisinde burun estetiği ( Rinoplasti ) başı çekmektedir.Ülkemizde de yapılan burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler çok ileride ve dünyada merak uyandıran cins dedir.Peki bir hasta burun estetiği ameliyatı için ne gibi durumları göze almalı ve bu cerrahi operasyonun zorlukları hakkında bilgiye sahip mi bunu makalemizde anlatmaya çalışalım.

Bir çok hasta burun estetiği mevzusunda doktora baş vurduğunda en sık soru olarak yönettikleri sorular arasında burun ameliyatı zormu olduğudur. Aslında kullanılan tekniklerle ameliyatlar daha ağrısız ve şikayetler asgari düzeylere indirgenmiştir.

Burun estetiği ameliyatının belirli standartları yoktur. Çünkü her hastanın yüz şekli, elmacık kemikleri, dudak yapısı, gözünün ve kaşının yapısı, bütün bunların yüzde buruna göre konumlanması farklıdır. Burun estetiği örneğin bir cerrahi operasyonuna benzemez. Hastanın belirlediği ve hekim ile alınan kararların uygulanmasına göre olur. Bu yüzden başlangıç aşaması en önemli ve cerrahi operasyon süreci  en zor ameliyatlardan birisidir.Hastanın burun estetiği sürecinde geçireceği müdahale ve düzeltmelere bağlı olarak daha önceden verilen karara göre ya lokal ya da genel anestezi altında yapılır ve 1 ila 2 saat süren ameliyat sırasında hasta acı duymaz. Ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morluklar da ağrıya neden olmaz.Sadece hasta 2-5 günlük süreç içerisinde nefes alıp vermede zorluğun yanı sıra yaptırma zorunluluğu duyulur.

Burnun, yüzün tam ortasında yer sık sık pansuman alması ayrı bir önem ve ameliyat disiplini, birikim gerektirir. Ameliyat esnası tam bir konsantrasyon gerektirir. Hazırlığın tam olarak yapılması ve hasta doktor ilişkisi iyi sağlanıp izlenilecek strateji iyi belirlenmesi gerekir. Burun, nefes almada, koku almada ve sesimizin tonunu belirlemede ayrı bir öneme sahiptir. Estetik bir burun için gerçekleştirilen operasyonda bu fonksiyonların tam olarak görevini yerine getirilmesi sağlanır. Estetik ve işlevsel bir burun ameliyatın zorluk derecesini artırır.Müdahale sonrasında meydana gelen şişliğin geçmesiyle burunda istenilen görüntünün sağlanıp sağlanamadığı değerlendirmesi yapılır.

Sağlıklı uykuyla birlikte artan yaşam kalitesi için burundan sorunsuz nefes alabilmek için burun deivasyonunu düzeltilir. Hastanın arzuladığı estetik burun görüntüsünü yakalamak için doğru tekniği uygulamak önem taşır. Her hastanın farklı yüz yapısına uygun estetik, işlevsel burun ortaya çıkarmak karmaşık bir ameliyat süreci anlamına gelir ki, bu da eğitimli ve tecrübeli bir doktor seçimini gerektirir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.