Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Günümüzde cep telefonları pek çok virüsün hedefi konumundadır. Akıllı telefonların işletim sistemleri bootkit, malware, old boot gibi çeşitli zararlı yazılımlar tarafından saldırıya uğrayabilir. Bu tarz zamanlarda cep telefonlarının ekranında istem dışı reklamlar gösterilmektedir. Virüslerden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu durum sürekli olarak reklam izlemenize yol açar. Zararlı virüsü yayan kişide reklamlardan belirli bir gelir elde etmiş olur.

Bu süreçte aynı zamanda telefondaki özel bilgilerde kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğinden dolayı soruna acil olarak çare aranmalıdır. Telefondaki reklam virüslerini temizlemek için çeşitli çözüm yolları bulunur. Bu yollar üzerinden karşınıza çıkan bu can sıkıcı sorundan kısa bir zaman aralığı içinde kurtulabilirsiniz.

Çeşitli Uygulamaları Cihazdan Silin

Bu soruna çare bulmak için ilk olarak cihazınızdan ne zaman yüklediğinizi bilmediğiniz uygulamaları silmelisiniz. Ayarlar kısmına girerek bu uygulamaları cihazınızdan temizlemeniz iyi bir sonuç almanıza neden olabilir. Cihazınızdan bilmediğiniz uygulamaları sildiğiniz halde sorun devam ediyorsa, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz doğru olacaktır. Bunun için internet tarayıcısına giriş yaparak ayarlar, internet tarayıcısı, verileri temizleme yolunu izleyin. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız ayarlar, gizlilik, tarama verilerini temizle yolunu izlemeniz gerekecektir.

Anti-Malware Uygulamaları

Yukarıdaki yolları denediğiniz halde sorun halen devam ediyorsa, anti malware uygulaması edinmelisiniz. Bu programı indirdikten sonra uygulamanın ana ekranı üzerinden arama işlemini başlatmanız yeterli olacaktır. Uygulama tespit ettiği virüsleri silerek cihazla ilgili ayrıntılı rapor verir. Bu işlem sona erdikten sonra cihazınızı yeniden başlatarak, telefonda sürekli reklam çıkıyor sorununun bitip bitmediğini kontrol etmelisiniz. Bu işlemde iyi bir sonuç vermediyse, cihazı fabrika ayarlarına geri yüklemek son çare olacaktır.

Cihazı Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme

Cihazı fabrika ayarlarına geri yükleme başta virüsler olmak üzere pek çok cihaz sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ancak bu işlemi başlatmadan önce bilgilerin yedeğini almayı unutmamalısınız. Hatta bu işlemden önce cihazın içinden sim kartı çıkarmanız faydalı olacaktır. Bunları yaptıktan sonra ise cihazın ayarlar bölümüne giriş yaparak, burada yedekle ve sıfırla bölümüne ulaşmalısınız. Yedekle ve sıfırla bölümünde karşınıza fabrika ayarlarına dön alanı çıkacaktır. Bu yazıya tıkladıktan sonra fabrika ayarlarına dönme çalışması başlarken, bundan sonraki süreçte kesin olarak reklam yazılımlarından kurtulmuş olursunuz.

Telefonda reklam virüslerini engellemek için bu süreçten sonra bazı durumlara dikkat edilmesi yerinde olacaktır. Bir daha bu tarz bir konuyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız çeşitli hususlara özen göstermeniz gerekir. Tercih ettiğiniz uygulamalardaki reklamlara ve güvenilir gözükmeyen sitelere karşı dikkatli olmalısınız. Özellikle uygulamalarda karşınıza çıkan reklamlara tıklamanız halinde, cihazınıza çeşitli yazılımlar kurulabilmektedir. Bu nedenle güvenmediğiniz uygulamaları cihaza kurmaktan kaçınarak, çeşitli reklamlara tıklamamaya özen göstermelisiniz.

Öte yandan sadece güvenilir uygulama marketleri üzerinden uygulama indirmeniz gerekir. Güvenilir gözükmeyen çeşitli siteler üzerinden uygulama indirmeniz reklam virüsleri başta olmak üzere çeşitli sorunlarla uğraşmanıza zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda kişisel verilerinizde kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğinden sadece Google Play Store ve App store üzerinden uygulama indirmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca antivirüs programlarıyla cihazınızda belirli zamanlarda tarama işlemleri gerçekleştirmeniz bu tarz sorunlara önlem almanızı sağlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.