Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Diksiyon nasıl düzeltilir sorusunu cevaplamadan önce diksiyon nedir onu tanımlamak gerekmektedir. Kullanılan kelimelerin ve kurulan cümlelerin dil bilgisine uygun bir şekilde telaffuz edilmesi ve kelimeler arası ses uyumu göz önüne alınarak akıcı konuşmaya diksiyon denir. Her zaman duyduğumuz sesler olan haber bülteni sunucuları ya da radyo spikerleri gibi kişilerin sesleri kulağımıza oldukça hoş gelir. Bunun nedeni diksiyon kurallarına uygun bir şekilde konuşuyor olmalarıdır. Kimi insanlar bu yeteneğe doğuştan sahip oluyorlar. Kimi insanlar ise ilgili eğitimler sonucu güzel konuşmayı öğrenebiliyorlar.

Diksiyon Öğrenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi bir diksiyona sahip olmak istiyorsanız, öncelikle iyi bir dinleyici olmanız gerekmektedir. Özellikle diksiyon konusunda yol kat etmiş insanları dinlemek, kullandığı kelimelerin hafızanıza kazınmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık için olduğu kadar, diksiyon için de önemli olan bir diğer konu doğru nefes almayı bilmektir. Önemi karşı tarafa cümleler ile aktarılan düşünce ve duyguların, aralarına kaygı ya da heyecan problemlerinin karışmasını önlemektir. Böylelikle aktarılmak istenen konu net olarak anlaşılacaktır.

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

  • Başlangıçta mutlaka diyafram nefesinin öğrenilmesi gerekir. Sağlık açısından en faydalı nefes alma biçimi olan diyafram nefesi şan derslerinde de sıklıkla kullanılır. Diksiyon açısından konuşma sırasında kelimeler arasında doğru yerde nefes alınmasını ve kesinti yapılmamasını sağlar.
  • Düzenli olarak okuma yapılmalıdır. Günlük gazete, internet haberleri ya da kitap aklınıza gelebilecek her türde okuma diksiyon için önem arz eder. Okuma sonucu kelime dağarcığınız artar, hem de bilinmeyen sözcükler görüldükçe öğrenilir. Okuma sesli olarak yapılırsa kişi üzerindeki etkisi daha iyi olacaktır.
  • Haberleri izlerken ya da radyo dinlerken spikerlerin, sunucuların konuşmalarına ve kullandıkları kelimelere dikkat edin. Kulak aşinalığı da önemli bir konudur.
  • Diksiyon çalışmaları açısından tekerlemelerin yeri büyüktür. Tekerlemeler dilinizi dönmeyen kelimelere daha kolay döndürme konusunda yardımcı olurlar. Gelişim açısından önemlidir.
  • Dil, dudak ve çene tembelliğini önlemek amacı ile egzersizler yapılmalıdır.
  • Diksiyonda her şey bir yana, konuşurken kullandığımız ses tonumuz fazlaca önemlidir. Ne çok alçak, ne de çok yüksek tonda olmalıdır. Bu denge iyi ayarlanır ve kelimeler doğru telaffuz edilir ise karşı tarafa aktarılmak istenen duygular daha kolay geçecektir.

Diksiyon İçin Eğitim Teknikleri Nelerdir?

Diksiyonunuzu geliştirmek ya da diksiyon öğrenmek için kurslara gidebilirsiniz. Bunun dışında online eğitim kursları ya da videolar da mevcuttur. Fizikken bir kursa gitmeden de evden çalışarak diksiyon öğrenmek mümkündür. Kendinizi geliştirmek için bu kurslarda verilen dersleri mutlaka takip etmelisiniz. Verilen ödev ve egzersizlerin düzenli olarak yapılması dilin aşinalığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak ayna karşısında çalışmak, konuşurken ağzınızın aldığı yapıyı görmenize yardımcı olur. Bu konuşmalarınızı kaydedip daha sonra dinlediğinizde, konuşurken yapmış olduğunuz yanlış telaffuzları fark ederek bunları düzeltebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.