Donald Trump Kimdir?

14 Haziran 1946 tarihinde New York’ta dünyaya gelmiştir. Babası emlakçılık yapan Trump’ın okul hayatı pek parlak değildir. Liseyi birtakım sebeplerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Liseyi terk etmesinin ardından askeri akademide okumuştur. 1968 yılından sonra Pennsylvania’daki Wharton Institute’de işletme bilimleri alanında eğitim görmüştür. Bilhassa tek ve iki ailenin oturmasına müsait evler yapan babasının yanında ayak işlerine bakmıştır.

Donald Trump’ın İş Hayatı

Gençlik dönemlerinde dahi gözünü yüksek hedeflere diken Trump; 1973 yılında New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ettirmiştir. Ardından, bundan daha yüksek kalitede binalar inşa ettirmeye devam etmiştir. Bunun için finansmanını devletten sağladığı vergi indiriminden ve birtakım ayrıcalıklardan faydalanmıştır. Donald Trump; New York’u kötüleyen adam olarak adını duyurmuştur. 1983 yılında içerisinde birçok mağaza bulunan Trump Tower; Trump’ın prestij projesi olarak döneme damgasını vurmuştur. Yıllar içerisinde faaliyetlerini büyütmeye devam eden Donald Trump; 1988 yılında 420 milyon dolara The Plaza Hotel’i satın almıştır.

Donald Trump; gayrimenkul sektöründeki faaliyetlerinin ardından kendi havayolu şirketini kurabilmek adına birtakım girişimlerde bulunmuştur. İflas pozisyonunda bulunan Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu satın almıştır. Bunun yanı sıra, 1990 yılında New Jersey, Adantic City’de bulunan Tac Mahal adındaki otel-casinoyu inşa ettirerek kumarhane işine girmiştir. Donald Trump’ın 90’lı yılların başındaki serveti dört milyar dolar olarak biliniyordu.

Donald Trump’ın özel hayatında yaşamış olduğu sorunlardan dolayı iş hayatı da bir dönem ciddi risk altına girmiştir. İlk eşinden boşandığı için kendisine 15 milyon dolar tazminat ödemekle yükümlü hale gelmiştir. Forbes ekonomi dergisinin yapmış olduğu haberler dikkate alındığında Trump’ın 90’lı yıllarda ekonomik sıkıntılar çektiğini söylemek mümkündür. Ancak, Trump; kendisini kısa süre içerisinde toparlamıştır. 2005 yılında Trump Eğlence İşletmeleri Holding’ini açarak ticari hayatına yeni bir yön getirmiştir.

Donald Trump’ın Türkiye’deki faaliyetleri ise 2012 yılına dayanmaktadır. İstanbul Mecidiyeköy Trump Towers Mall adında rezidans ve alışveriş merkezini açmıştır.

Donald Trump’ın Siyasi Hayatı

Donald Trump; 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ABD başkanlık seçimlerini kazanarak ülkenin yeni başkanı olmaya hak kazanmıştır. Üç evliliğinden toplam beş çocuğu olan Trump’ın başkanlık kariyeri ise 20 Ocak 2017’de başlamıştır. Başkanlık kariyerinin daha ilk haftasında yapmış olduğu icraatlerle adından söz ettirmeye başlamıştır. İlk haftadan 15 kararnameyi imzalamıştır. Seçim kampanyası boyunca değindiği tüm şeyleri birer birer gerçekleştirmeye çalışmıştır. Bunun yanı sıra, Meksika sınırına duvar örülmesini isteyerek ülkeye yasadışı yollardan girilmesini önlemeye çalışmıştır. Trump’ın bu kararının bilhassa ABD ile Meksika arasındaki ilişkileri kötü etkilediğini söylemek gerekir.

Donald Trump; başkanlık döneminde almış olduğu bazı kararlarla ciddi tepki toplamıştır. Sınırı Müslümanlara kapatma kararı vermesi büyük tepki çekmiştir. Buna ek olarak, Suriyeli mültecilerin ülkeye alınmasını engellemiştir. Donald Trump’ın Türkiye ile olan ilişkileri ise Obama döneminden bir hayli farklıdır. Obama döneminde Türkiye- ABD ilişkileri bir hayli gergin iken Trump; daha ılımlı bir dış politika tercih etmiştir. Trump’ın diğer Avrupa ülkeleriyle olan ilişkileri ise bir hayli sorunludur. NATO’nun işlevsiz olduğunu söylemesinden dolayı çok fazla tepki çekmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.