Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace

ada-lovelace

Bilgisayarlarla bu kadar iç içe yaşarız ama bu sistemi kim icat etti denildiğinde aklımıza sadece Bill Gates gelir. Ya da en fazla Steve Jobs’u duymuşuzdur. Oysaki bilgisayar teknolojisi neredeyse iki yüz yıllık bir bilgi birikiminin sonucu. Bu işi başlatanlar arasında bir kadının olması ise işi ayrıca ilginç kılıyor. Ama şimdiki gibi bir bilgisayar düşünmeyin, söz konusu olan analitik motor denilen ve Fransız matematikçi Charles Babbage’in üzerinde çalıştığı bir hesaplama motoru, 1840’lı yıllardayız.

dünyanın ilk bilgisayar programcısı ada lovelace

Kontes Matematikçi ve Şair

Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı olan Ada yaptığı evlilik ile kontes oldu ama onun hayatında hep matematik ve şiir vardı. Bu iki dalda düşünebildiği için matematiği salt hesaplama işi olarak görmüyordu, kapasitesini çok daha arttırmayı düşündü. Babbage’in yapmaya çalıştığı motor üzerine öylesine çeviriler yaptı ve kendi notlarını öylesine geliştirip bilim adamına yolladı ki Babbage ona hayran kaldı. Beraber çalışmaya başladılar. Ada farkında mıydı bilinmez ama dünyanın ilk kodlama sistemini keşfediyordu. Matematikte bir dahiydi ama özel hayatında bir sürü skandal vardı. Babası Lord Byron’ın hayatı zaten olaylarla doluydu. Ada’nın evliliği ve ilişkileri de hep çalkantılı oldu.

ada lovelace

Zamanın katı kurallarına hiç aldırmadan yaşayan ve kendini matematiğe adayan bu zeki kadın ne yazık ki 1852 yılında, henüz 36 yaşındayken, büyük olasılıkla rahim kanserinden öldü. Ölürken kocasına ne söylediyse kontun odayı terk ettiği, bir daha da geri gelmediği biliniyor. Ada, kendisi gibi aykırı bir hayat süren  ünlü babasının yanına gömüldü. Aradan yüzyıllar geçti, bilgisayarlar bu hale geldiler. Şimdilerde Ada üzerinde çalıştığı kodlama sistemi sayesinde dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor. A.B.D. Savunma Bakanlığı kullandığı temel programlardan birisinin adını ona ithaf ederek ADA koydu.

Önceki İçerikAndroid cıhazlarda SMS virüsü
Sonraki İçerikFrida Kahlo
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.