En Çok İndirilen Karadeniz Müzikleri

Kemençenin en önemli müzik aleti olduğu Karadeniz müzikleri hareketli yapısı ile dikkat çekmektedir. Karadeniz’e özgü sanatçıların ön planda olduğu bu müzik türünde geçmişten günümüze kadar pe çok şarkı yapılsa da unutulmayan ve her zaman dinlenen şarkıların yeri ayrıdır.  Horonla, özel olarak hazırlanan yöresel şarkılar dinleyen herkeste bir hareket yaratır. Yıllardan beri bölgede yaratılan müzik birikimi, gelecek kuşaklara da aktarıldığı gibi Karadeniz müziği, her dönem ilgi gören ve beğeni ile dinlenen müzik türlerinden birisi olmuştur. Kemençenin esnek olması sayesinde çok farklı müzik aletlerinin kullanıldığı müziklerde, tulum, bas gitar, davul ve akustik gitar gibi çok farklı kombinler yapılarak çok farklı ve beğeni toplayan ezgiler yaratılabilmektedir.  Karadeniz müziğinin farklı ve dikkat çekici olmasındaki önemli etkenlerden birisi de bölge şivesidir. Bölgedeki özel şive, şarkılara da yansıdığı gibi şarkıların çok daha naif, kibar ve dikkat çekici hale gelmesi böylece sağlanabilmektedir.

En Çok İndirilen Karadeniz Müzikleri Hangileri?

En çok indirilen Karadeniz müzikleri için hazırlanan top 12’de şu şarkılar yer alır;

1 – Hey Gidi Karadeniz

2 – Ander Sevdaluk

3 – Bu Dünya Bir Pencere

4 – Sirlarumi Söyledum

5 – Dertliyim Kederliyim

6 – Çay Elinden öteye

7 – Ahmedum

8 – Potbori

9 – Alim

10 – Trabzon

11 – Karardı Karadeniz

12 – Giresun Kayıkları

Karadeniz Müziğinin Önde Gelen İsimleri

Karadeniz müziği denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi Kazım Koyuncu’dur. Kazım Koyuncu’nun dışında Karadeniz müziğine önemli katkılar yapan diğer isimler ise şöyledir; Fuat saka, Ayşenur Kolivar, Şevval Sam, Volkan Konak, Apolas Lermi, Gökhan Birden, Resul Dindar, Koliva, Mustafa Topaloğlu, Davut Güloğlu, Erkan Ocaklı, Kamil Sönmez, Niyazi Koyuncu, İsmail Türüt, Hülya Polat, Gökhan Birben’dir.

Karadeniz Müziğinin Yeni İsimler

Özellikle son yıllarda Karadeniz müziğine odaklanarak, Youtube gibi alanlarda dikkat çeken pek çok yeni şarkıcı ve grup da bulunmaktadır. Karadeniz müziğinin gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli katkı yapması beklenen bu isimler arasında en çok dikkat çekenlerden birisi Karmate’dir. Özellikle yöresel olarak tanınan şarkıcıların tanınması adına Youtube üzerinden ilgi oldukça fazladır. Her geçen gün, yeni isimler ve yeni şarkıların dinlendiği bu mecrada, Karadeniz müziğine dair farklı türleri, şarkıları ve ezgileri bulmak mümkündür. Türkiye sınırlarını aşarak çok geniş bir coğrafyada dinlenen müzik, hareketli, sakin her türde eserleri barındırmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.