En Çok Oynanan Oyunlar

Her insan gibi bir çoğumuz bilgisayarlarda çokça vakit geçiririz. Özellikle işi bu olanlar olunca bilgisayar insanların vazgeçilmezi oluyor. Aynı zamanda vazgeçilmez demişken bu konu üzerinde sadece iş değil daha çok gençlere hitap eden oyunlar da bulunmakta. Bu oyunların arasında ise daha çok oyuncu terimleri ile hitap edebileceğimiz oyun türleri karşımıza çıkıyor. Bu oyun türlerinin arasında MMORPG dediğimiz daha çok sıra tabanlı bir açık oyun platformu ya da post apokaliptik dünyalarda yapılan rol oyunları, FPS dediğimiz (First Person Shooter) yani birinci kişi silah atış oyunları, anlık savaşların ön planda olduğu MOBA’lar (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) gibi oyunlar yer almakta. En çok oynanan oyunların arasında ise Türkiye üzerinde League of Legends başta gelmekte. Moba tarzında olan bu oyun, daha çok genç ve orta yaşa hitap etmekte iken içerisinde bulunan çoklu şampiyonları sayesinde hem oyuncular oynarken daha keyifli dakikalar geçiriyor, hem de bu savaş arenasında kendilerini gösteriyorlar. Daha sonra ise CS:GO karşımıza çıkmakta. Bu oyun FPS türüne sahip iken aynı zamanda dünya çapında da en çok oynanan oyunlar arasında yer alıyor. Valve adlı oyun şirketine ait olan bu oyunu aynı zamanda kendi oyun satış mekanları olan Steam üzerinden edinebilirken, içerisinde bulunan çeşitli silahları gerçek para ile satın alarak daha cazip ve güzel görünüşlü silah kostümlerine sahip olabiliyorsunuz. Daha çok 5’e 5 geçen bu oyun, rekabetçi oyun moduyla tanınmakta. Oyundaki temel amaç ise teröristlerin anti teröristlere karşı verdiği savaş karşısında teröristlerin kurduğu bombayı anti teröristlerin imha etmesi. Dünya çapında çok oynanan bu oyunun turnuvaları düzenli olarak yapılmakta ve profesyonel oyuncu takımları tarafından oyuncuları yetiştirilmekte.

Türkler Olarak Daha Çok Savaş Oyunlarını Seviyoruz

Çıkmasının ardından bütün Türk gençlerine kendini sevdirtmiş ve oynatmış olan Zula’yı hepimiz bir yerlerde ya reklamlarını görmüşüzdür ya da ufaklıklarımızdan duymuşuzdur. Bu da gösteriyor Türk milleti olarak daha çok savaş oyunlarına ilgi duyuyoruz. Bu savaş oyunlarının arasında Call of Duty gibi bir şaheser de giriyor. Activision tarafından yapılmakta olan bu oyunun yeni bir versiyonu önümüzdeki aylarda çıkacak. Firmanın bu sefer yine online moda odaklı bir oyun mu çıkaracağı yoksa hikâyeyi mi ön planda tutacağı henüz belli değil.

İnternet Kafeler ve Oyuncular

Türkiye’de uzun sürelerdir hala bulunmakta olan internet kafeler ve buna bağlı olan oyuncu kitlesi hala var olmakta. Bu ilgi ve talebe göre değişmekte olan oyun sektöründe günümüzde daha çok Battle Royale dediğimiz oyun türü giriyor. Aklımıza ise doğal olarak PUBG geliyor. Bu oyun ise her seferinde yüz kişi arasından tek kişinin galip geldiği (LMS, Last Man Standing) bir sisteme sahip. Bir uçak içerisinden bir adaya atlamak zorundasınız ve bu adanın üzerinde çeşitli zırhlar, silahlar, tüfekler, el bombaları, molotof kokteylleri ve çeşitli araçlar var. Oyundaki en önemli faktör ise gittikçe daralan bir alana sahip olması. Eğer bu alan daralırken siz içeri doğru gitmezseniz alan size vurarak öldürüyor.

Profesyonel Arena ve E-Spor

Profesyonel Arena dendiğinde Türkiye’de akla gelen ilk oyun ismi ise League of Legends oluyor. Bu oyun senelerdir Türkiye üzerinde oynanmakla beraber artık profesyonel oyuncular tarafından düzenli olarak sponsorlu turnuvaları düzenlenerek oyun dünyasına renk katıyor. Bu sene hala devam etmekte olan lig kendi fikstürlerine ve lig sıralamalarına sahip. Lig boyunca sürekli maçlar düzenlenerek en sonunda birinci olan takıma ise güzel ödüller verilmekte.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.