En İyi Türk Komedi Filmleri

Hepimiz biliriz ki Türk milleti olarak film izlemeyi çok seviyoruz. Bu açıdan her yaşa ve türüne göre her insana hitap edecek film çeşitleri piyasa üzerinde mevcut. Özellikle komedi filmleri biz Türkler açısından büyük öneme sahip. Komedi filmlerinin sevilme nedenleri daha çok günlük hayattaki monotonluğun insan içerisinde bastırılması olup aynı zamanda bu açıdan insanı güldürüp rahatlatması olabilir. Ne kadar aksiyon ya da diğer film çeşitlerine de ilgi göstersek de komedi filmlerinin Türk mizahi ve kültürü açısından daha yüksek öneme sahip olduğu aşikâr.

Listede Başı Çeken Komediler

Herkesin iyi bildiği ve tanıdığı komedyen ve artist olan Cem Yılmaz’ın filmi olan G.O.R.A, IMDB’den 8.0 alarak yüksek beğeni kazanan yüksek komedi içeren filmlerden birisi. Bu bağlamda yüksek ilgi odağı olan film, turistik bir semtte halı satan Arif adlı uyanık bir tüccarın uzaylılar tarafından kaçırılması ve buna bağlı olarak devam eden komedyalar silsilesini ele alıyor. Uzaylılar tarafından kaçırılmasının ardından uzay gemisinde Bob Marley Faruk ile tanışıyorlar ve haşır neşir olurlar. Bunlardan sonra ise Arif, Komutan Logar’a savaş açar ve kazanarak gezegenin kahramanı olur. Cem Yılmaz, Rasim Öztekin, Özge Özberk, Ozan Güven ve Özkan Uğur gibi usta isimlerin rol aldığı film içerisinde bulunan ufak göndermeler ve ince esprileri sayesinde Türk halkının beğenisini büyük ölçüde kazanmıştır.

Düğün Dernek

Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın başrolünü paylaştığı bu filmde ise Sivas’ın bir köyünde bulunan İsmail’in parası olmadığı halde oğlunu evlenme isteğini yerine getirmesini ve bunu gerçekleştirirken başından geçen olayları anlatılıyor. Babanın dostları olan Çetin, Öğretmen Saffet ve Tüpçü Fikret, bu açıdan düğün için gerekli parayı toplamak ve destek olmak amaçlı kolları sıvayarak işe koyulmuşlardır. Yine aynı ayrılmaz çift olan Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in beraber başrollerini aldığı başka bir film ise İşler Güçler’dir. İlk olarak bu filmden sevgi toplayan ikili ise daha sonra Düğün Dernek filminde beş yüz binin üzerinde gişe yaparak rekor kıran bir film olmaya hak kazanmıştır.

Film Kültürü ve Sinemalar

Hala devam etmekte olan sinema kültürü sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman sinemaya gidip filmlerini istedikleri zaman izleyebiliyorlar. Buna bağlı olarak artan ihtiyaç sektörü ve bağımsız film yapıcıları istedikleri filmleri vizyona sokarak insanların eğlencelerine eğlence katıyorlar. Yediden yetmişe her türlü yaşa göre üretilmekte olan filmler Türk halkı tarafından da sevilmekte ve rağbet görmekte. Eğlenirken öğreten bu filmler sayesinde stresten ve günlük koşturucu hayatın monotonluğundan sıkılanlar için bir alternatif olarak karşılarına çıkıyor.

Eğlence sektöründe ve bu anlamda büyük yere sahip olan film olgusu izleyicilerinin dikkatini çekmesindeki en büyük faktör, sinema salonlarındaki karanlık tema ve o anda izleyicinin kendini sinemaya kaptırmasındaki büyük olgu.  

Türkçe dublajlar da arasına girse de halk daha çok Türk yapımı orijinal filmlere gitmeye özen gösteriyor, bu sayede hem Türk sinemasına büyük katkı sağlıyorlar, hem de içerisinde geçen espriler bir tek bizler tarafından algılanabildiği için, bu komedi filmleri daha çok seçiliyor.

Daha çok aileler ile gidilse de gençler tarafından da tercih edilen sinema salonları, yaklaşık olarak 50 ila 60 kişilik kapasitesi sayesinde aynı anda büyük bir kitleye bu zevki sunma konusunda büyük bir yükü üstleniyor. Türk komedi filmleri ve diğer çeşitli filmler ise çeşitli yaş ve cinsiyete göre çeşitlenerek her türlü zevke sahip kişiler için çeşitlenerek büyük olanaklar sağlamakta.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.