Erişim Noktanız Yönlendiriciniz Veya Kablo Modeminiz İle İnternet Arasındaki Bağlantı Kesildi

Evde, iş alanlarında ya da internet kullanımının olduğu bölgelerde zaman zaman internet problemleri yaşanabilir. Bu problemlerde özellikle modem ara yüzüne girildiğinde ya da internete girilmeye çalışıldığında hata mesajları görülecektir. Bu hata mesajlarından bir tanesi olan erişim noktanız yönlendiriciniz veya kablo modeminiz ile internet arasındaki bağlantı kesildi ise en çok alınan hatalardan bir tanesidir.

Erişim Noktanız Yönlendiriciniz Veya Kablo Modeminiz İle İnternet Arasındaki Bağlantı Kesildi Hatası

Kullanıcılar bu tip hatalar ile karşılaşmaları halinde bağlantıları kontrol etmeli ve mevcut problemleri bu doğrultuda gidermelidir. Bu tip problemlerin çözümü için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken en önemli detay, bağlantının internet sağlayıcısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmektir. Bu nedenle Türkiye’de hizmet alınan yerin aranması ve hat kontrolünün yapılması uygun olacaktır. Yapılacak bu kontroller sonrasında ise internet bağlantısında herhangi bir sorun olmadığı tespit edilirse, kişiler mevcut hatları üzerinden kontrollerini sağlamaya başlayabilir.

Erişim Noktası Bağlantısı Kesildiyse

Eğer internet kurulumu, mevcut internet modemine ek olarak bir sinyal yayıcı ya da ara modem kullanılıyorsa, ara modemdeki arızalardan dolayı da problem yaşanabilir bu tip durumlarda modem ve ara yüzdeki dağıtıcının kapatılıp açılması çoğu zaman çözüm getirmektedir. Açılıp kapatıldıktan sonra hala problem devam ediyorsa, modeme yönelerek mevcut problemler üzerine çözüm getirilebilir.

Modem İle Bağlantı Kesildiyse 

Modemde de internet bulunmuyorsa, özellikle dış hattan gelen bağlantılar kontrol edilmelidir. İnternet bağlantısında telefon hattının modeme bağlanması suretiyle bir bağlantı gerçekleştirilmektedir. Bu telefon bağlantısındaki kablonun kopması ya da uçların eskimesine bağlı olarak problem görülebilir. Gerektiği takdirde uçların yenilenmesi ve modeme yeni bir bağlantının yapılması uygun olacaktır.

Kişiler internet bağlantısı ile ilgili yaşadıkları problemlerde mevcut çözümler dahilinde bu problemi giderebilir. Özellikle internet sağlayıcısından kaynaklanmayan tüm problemler iç tesisat ya da cihazlardaki problemler nedeniyle gerçekleşir. Dönemsel olarak modemlerin eskimesi ya da bozulması da yine belirli dönemlerde yenileme gerektirebilir.

Farklı Cihazlarla Test Yapmak 

İnternet bağlantısının olmadığını belirten hata mesajlarında özellikle farklı cihazlardan testlerin yapılması önerilmektedir. Kablosuz olarak internetin kullanılıyor olması halinde kablolu bir bağlantı ile test edilecek olan modem ve internet bağlantısı, çoğu zaman problemin tam olarak nereden kaynaklandığının da öğrenilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan cep telefonu ya da farklı bilgisayarlar üzerinden yapacağınız kontroller sizin için çözüme ulaşılması adına yönlendirici olacaktır. Bu adımları takip ederek erişim noktanız yönlendiriciniz veya kablo modeminiz ile internet arasındaki bağlantı kesildi problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.