Featured Snippet Nedir?

Featured snippet öne çıkan snippet’lere denir. Google arama sonuçlarında sponsorlu olan yayınların hemen arkasından gösterilen bilgi içeriğidir. Örnek olarak deeplink nedir aramasında ortaya çıkan ilk sonuç Featured Snippet  şeklinde geçer. Google bir içeriği kullanıcıya yarar sağlayacak bir içerik olarak görürse ilgili içerik sunan siteye featured snippet alanında yer verilir. Featured snippet arama sonuçlarında öne çıkan snippet demektir.

Google’da arama yapan bir kullanıcı arama sonuçları sayfasının ilk sırasında özel bir snippet sonucu görebilir. Bu özellikli snippet bir web sayfasından sağlanan cevabın bir özetini de içerir. Ayrıca bu sonuç sayfa başlığı ve URL de içerir. Web sitenizde yer alan içerikleri öne çıkan snippetlar için Optimize ederek 0. Sırada yer almanız mümkündür. Elbette bunu başarmak kolay değildir ancak imkânsız da değildir.

Featured Snippet Ne İşe Yarar?

Featured snippet her aranan sorgusunda kullanıcının karşısına çıkmaz. Bunun nedeni ise her araman sorgusunun kesin bir bilgiye dayalı sonuç elde edememesidir. Yani kesin ve doğru bilgiye sahip olan web siteleri bu snippetlarda yer alabilir. Şu bilinmelidir ki snippetlarda yer alan web siteleri en doğru ve güvenilir bilgiye sahip olan sitelerdir. Bu durum arama yapan kullanıcılara güven aşılar.

Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Çoğu web sitesi sahibi snippets oluşturma ile ilgili geniş çapta bilgiye sahip değildir. Belli anahtar kelimeler ile öne çıkan snippet sahibi olmak için web sitesi sahipleri bazı özel çalışmalar yapmalıdır. Yapılan bu özel çalışmalara bağlı olarak Google hangi içeriği öne çıkarmasına kendisi karar verir. Birtakım kriterlere dikkat edilmesi halinde web siteniz Google’da ön sıralara çıkacaktır. Özgün ve Seo uyumlu bir içerik yazılması gerekir. Yazılarda kullanıcılar için net ve en doğru bilgiye verilmelidir. İçerikler mutlaka bölümlere ayrılmalıdır.

İçerikler karmaşık değil sade ve genel bilgi verici olmalı.  Uzun anlamsız ve zor cümleler yerine daha kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalı. Google aramalarında öne çıkan snippet sahibi olmak için bu kriterlere uyulması gereklidir Bu kriterler sağlanırsa Ziyaretçiler istediği tüm bilgiye sahip olabilir. Google’ın Yapay Zekâ algoritması bir süre sonra bunu fark eder. Ve kısa zaman içerisinde siteniz 0. sıraya taşınır. Google snippet konusunda son derece hassas ve titiz davranır. En küçük bir bilgi eksikliği ya da hatada sitenizi asla 0. Sıraya taşımaz.

Featured Snippet Oluşturma Kriterleri

Öncelikle karışık cümleler ve çok uzun paragrafları bir kenara bırakarak basit yazıma başlanmalıdır.  Basit yazılar ise açıklayıcı ve bilgi verici yalın yazılar olmalıdır. Böyle bir yazı hem ziyaretçi istediği bilgiye ulaştırır hem de bilgi açısından kullanıcıyı doyurur. Ziyaretçisine bunu hissettiren bir web sitesi kullanıcı tarafından güven ve beğeni kazanır. Sıradan içeriklere kıyasla zengin içerikler ziyaretçilerin her zaman daha fazla ilgisini çeker. Google kısa zaman içinde bunun farkına varır ve sizin en doğru bilgiyi verdiğinize düşünür.

Google bunu mutlaka fark eder. Ayrıca web sitenizin içeriğinin zengin olması kullanıcıların sitenizde geçirmiş olduğu süreyi de uzatır. Google kullanıcının ziyaret süresini de hesaba katar. Paragraflar için okunabilirliği en yüksek kelime sayısı 150’dir. Paragraflarda 150 kelimeyi aşmak yazılarınızı okuyan kişileri yorar. Yorulan ve sıkılan kullanıcıda sayfanıza terk eder. Bu nedenle açıklayıcı ve kısa yazı yazmak önemlidir. Yazıların okunabilirliğinin yüksek olması kısa ve açıklayıcı yazılar yazılması gereklidir. Ayrıca paragrafların kısa tutulması da siteyi ziyaret eden kişiler için sıkıcı olmaz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.