Frida Kahlo

frida kahlo

47 yaşında hayata veda eden bir kadın. Ama o kısacak yaşama dünyanın şeyini sığdırmış. Bugün dünyanın her yerinde milyonlarca hayranı var. Üstelik her yaştan, her cinsten. Kadın, erkek, genç yaşlı fark etmiyor.

O Frida Kahlo. Ne bir siyasetçi, ne bir bilim insanı. Ne çok güzel bir kadın. Ama yaşama bakış açısıyla, duruşu ile o muhteşem saçları ile  yaşadıklarına karşı gösterdiği direnç ile ve tabi ki resimleri ile  tarihini altın harfler ile yazdırmış.

Tutkulu bir kadın demek, belki onu yeterince açıklamaz ama büyük aşklar yaşarken, büyük hastalıklar ile mücadele etmiş ama direncini asla yitirmemiş.

Tek başına nasıl ayakta kalınırın en sağlam örneklerinden bir rol model o. Üzerine kitaplar yazılan, filmler çevrilen.

Biyografisi

Kısaca hayat hikayesine bakmak gerekirse ise şunlar söylenebilir:

Frida Kahlo 6 Temmuz 197 tarihinde Meksika’nın Coyoacan kentinde dünyaya gözlerini açtı. Ama kendisi doğum tarihinin asla bu olduğunu kabul etmedi ve Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz olarak dillendirdi.

Altı yaşındayken hayatının ilk travmasını yaşadı ve çocuk felci geçirdi. Bunun sonucunda da bir ayağı engelli kaldı. Ama bununla dalga geçmeyi bilecek kadar cesur bir kadındı.

Meksika’nın en iyi okullarından olan Ulusal Hazırlık Okulu’na devam etmesi onun sanata olan ilgisinin armasına neden oldu.

18 yaşında sevdiği gençle bir trafik kazası geçirdi ve bu kaza sonucu sevgilisi tarafından terk edildi.  Aylarca yatağa bağlı kaldı ve bu dönemde babasının da desteğiyle tavana asılan ayna yardımı ile kendini resmederek resme başladı.

Resimlerini göstermek için gittiği Meksika’nın ünlü devrimci ve ressamlarından Diego Riviera’ya aşık oldu ve onun üçüncü eşi oldu ama eşinin kendisini kardeşi ile aldatması sonucu ağır bir bunalım geçirdi. Eşinden ayrıldı.

Yaşamının son döneminde yeniden evlenmelerine rağmen bu ihaneti kaldıramayan Frida Rus edebiyatçı Troçki ile de kısa süreli bir birliktelik yaşadı.

1938 Paris, 1939 New York sergileri onun dünya çapında tanınmasını sağladı. Ülkesindeki tek sergisini ise 1953 yılında açtı.

Ölmeden önce bir bacağı kesilen Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954 yılında akciğer embosili hastalığından vefat etti.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.