Google AMP Nedir?

Google AMP cep telefonlarına anında yüklenebilen bir site elde etmenize neden olabilen bir site yayınlama teknolojisi olarak kullanılır. 2016 senesinin başından beri yaklaşık olarak 25 milyondan çok alan adı 1,5 milyar olacak şekilde AMP sayfası yayınlanmış haldedir. AMP sayfasını elde etmek için AMP projesinin standartını takibe alan farklı bir sürümünü oluşturmanız gerekir.

Bu işlemi yaptıktan sonra AMP siteniz kendi URL’sine sahip olabilir. Bunun yanı sıra en popüler tarayıcılara sahip olan Chrome, Firifox ve Safari ile uyum halinde olur. Bir Google aramasında AMP sayfasını ziyarette bulunmak demek sayfanın çok hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak demek olur.

Google sayfayı kendi sunucuları sayesinde barındırır ve içeriği doğru şekilde kendi sitesinde sunar. Bu durum facebook ‘un mobil uygulamasını son vermeden kullanıcıların makaleleri okumasına katkıda bulunan facebook Instand Articles için geçerli olur. İki teknoloji arasındaki en temel fark AMP sayfalarının yalnız bir platforma bağlı olmamasıdır.

En popüler arama motorları, sosyal platformlar, içerik yöneten sistemler ve e- ticaret siteleri AMP teknolojisini destekler. Bu teknolojiye destek olanlar arasında Bing, Linkedln, Pinterest, Reddit, Twitter, Medium, WordPress, Squarespace, Tumblr, eBay ve BigCommerce gibi büyük markalar yer alır.

WordPress AMP Nedir?

WordPress üzerinden web sitesi kurmak isteyen kişiler için WordPress AMP kurulumu çok önemli bir durumdur. Böylece WordPress site, mobil üzerinde hem hızlı hem e kusursuz çalışma sağlar. Mobil ziyaretçi kitlesini kaybetmek istemeyen WordPress kullanıcıları için AMP, en önce araştırılan konular arasında yer alır. WordPress AMP kullanımını aktive edebilmek için ilk önce AMP eklentisini yüklemek gerekir. Eklenti kurulumunu gerçekleştirdikten sonra WordPress sitelerinde de AMP rahatlıkla kullanılabilir.

Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra Google AMP test etmek için Google test aracı kullanılır. AMP teknolojisinin iyi yönlerinin bulunmasının yanı sıra kusurlu yönleri de bulunur. Öncelikli olarak AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği sağlıyor. Bu durumda teknolojileri web sitenizde kullanamayacağınız anlamını taşıyor.

Bununla beraber AMP, Google Analitik dışında analiz platformuna da destek olmuyor. Bu durum sonucunda da Google AMP kullanmaya başladığınız takdirde web sitenizde kullanacağınız başka analiz platformları ile vedalaşmanız gerektiği anlamını taşıyor.

AMP Ne İşe Yarar?

AMP kullanımı sağlayan web sitelerin ön bellekleri Google içerisine genellikle yüklenmiş olduğundan dolayı sayfaların açılış aşaması için öne belleğin yüklenmesine gerek duyulmuyor. Bu durumda web sayfalarının açılış zamanını uzatan önbellek yükleme durumu, AMP uygulaması sayesinde ortadan yok oluyor.

Bu işlem özelliğinden belleği Google’da önceden yüklenmiş olan web sayfaları, bütün ihtiyaç durumlarında saniyeler içinde açılım sağlıyabiliyor. Ziyaretçi kişiler hızlı bir şekilde erişim sağladıklarından dolayı sitenin erişim ve dolaşım oranı da artabiliyor.

Mobil cihazlar üzerinde sayfaların oldukça hızlı bir şekilde açılmasına sebep olan AMP kodlaması, herkes tarafından uygulanabilmesi nedeniyle de büyük bir fayda elde ediyor. Site trafiğinin artmasına neden olan doğal ve kullanışlı yollar arasında yer alan AMP, daha çok erişim ve etkileşim elde etmenize katkıda bulunuyor. Kullanıcı kişilere hızlı bir erişim avantajı sunan ve mobil deneyimin artmasına neden olan AMP, web siteleri için kritik önem arz eden SEO işlemlerine de katkı da bulunuyor.

Yükleme hızını önemli düzeyde artıran AMP, organik trafiğin hızlı bir şekilde olması açısından da verimli bir teknolojidir. Özellikle de e-ticaret sitelerinde kullanıcı kitlesinin görsel ve fiyat gibi bilgileri hızlı bir şekilde görmesine de yardımcı olan AMP, sabırsız olan takipçilerinizi rakip sitelere kaptırmanıza engel oluyor.

 

Önceki İçerikURL Nedir?
Sonraki İçerikBebek Oyun Halısı
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.