Haber Yazma İpuçları Haber Almanın 4 yolu

Haber Yazma İpuçları Haber Almanın 4 yolu

Haber yazarken her zaman olmada da genellikle sınırlısınızdır. Çünkü büyük ölçüde kendi kontrolünüzde olmayan bir şey hakkında yazıyorsunuzdur. Bir suç, spor olayı, başkalarının dedikleri ya da sadece bir gözlemci olduğunuz bir konu hakkında yazıyorsunuzdur.

Bir kimse ile röportaj yaptığınızda sorularınıza bağlı olarak haberin kontrolün ele aldığınızı söyleyebilirsiniz. Bu doğrudur ama röportaj yaptığınız bir kişi sorularınızı kurnaz cevaplarla başka yönlere çevirebilir.

Durum ne olursa olsun, haber yazma harici etmenlere bağlıdır. “Nasıl” ile başlayan düzenli makale yazarlığı kendi düşüncelerinizi belirtmenize, görüşlere yer vermenize imkan sağlayarak sizi merkezi bir konuma getirir. Haber yazmada durum bu değildir.

Haber yayın noktalarında, haberin bulunması günün başlangıcından sonuna kadar en büyük önem verilen konudur. Bu işlevi genellikle muhabirler yerine getirtir ve kendilerine haber editörleri yardım eder.

Normal olarak haber dört biçimde üretilir – olaylar, basın bültenleri, röportajlar ve inisiyatif.

Olaylar – Bunlar çok geniş bir yelpazeyi kapsar ancak ister düzenlenmiş biçimde, ister tesadüfen ortaya çıksın olan biten her şey bir olay olarak tarif edilebilir. Bir suç, trafik kazası, mahkeme davası, spor karşılaşmaları, v.b. Bunları tümü bildirilebilir ve yayınlanabilir.

Basın bültenleri – Haber editörlerinin önüne her gün sürekli olarak çok sayıda basınç bülteni gelir. Basın bültenleri bir olay ya da haber olmaya değer bir konu hakkında yayınlanma niyetiyle standart haber tarzında düzenlenmiş bilgiler içerir. Herhangi bir kuruluş ya da birey yayınlanması ümidiyle bir haber kuruluşuna bir basın bülteni göndermekte serbesttir.

Röportajlar – Bunlar sıklıkla habere dönüşen yaygın habercilik uygulamalarıdır. Röportajlar yüz yüze, telefonla ya da e-postayla yapılabilir. Önemi olan konu kiminle röportaj yapıldığı ve röportaj yapılan kimsenin ne dediğidir.

İnisiyatif – Bu muhtemelen haber yazmanın en önemli yönüdür ve gazetecinin yaratıcılığına dayanır. Belirli bir günde hiçbir olay, basın bülteni ya da röportaj bulunmayabilir ancak muhabir olarak sizin göreviniz haber yapmaktır. Telefon görüşmeleri, dışarı çıkarak haber aramak ya da mevcut konulara farklı bakış açıları getirmek gibi yollarla yeni haberler üretmek için çalışmalar yapılabilir. Esasen bu sonuncu unsurdaki başarı usta gazeteciler ve ortalama gazeteciler arasındaki farkı ortaya çıkarır.

Önceki İçerikYıllık Burçlar
Sonraki İçerikÇocukluk Döneminde Oyun
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.