İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin her şeyden önce kelime ezberlemesi gerekir. Reading, writing, listening, speaking gibi yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız bildiğiniz İngilizce kelime sayısı fazla olmak zorundadır. Aksi takdirde, kısıtlı kelime haznenizden dolayı girmiş olduğunuz İngilizce sınavlarında başarısız olursunuz. Üniversitelerin İngilizce hazırlık atlama sınavlarını geçmek isteyen, Toefl gibi sınavlardan yüksek puan almak isteyen, eğitimine yurt dışında devam etmeyi planlayan insanların aklında İngilizce kelime nasıl ezberlenir sorusu bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bu soruya özgün cevaplar verelim!

İngilizce Kelime Ezberlemeyi Kolaylaştıracak Taktikler

  1. İngilizce kelime ezberlemekten ziyade İngilizce kelime öğrenmeye yoğunlaşmak gerekir. Çünkü, ezberlenilen kelime unutulur ancak öğrenilen kelime asla unutulmaz. Beynin kelimeleri bir ağ şeklinde tutmasından faydalanmak gerekir. Kelimeler arasında kullanım sıklıklarına göre bir ağ oluşturulmalıdır. Siyah ile zeytin arasındaki ilişkiyi buna örnek olarak verebiliriz. Bu noktada, öğrendiğiniz İngilizce kelimeyi zihninizde başka bir kelimeye bağlamayı denemelisiniz. Bu şekilde, söz konusu kelimeyle olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu durum; o kelimenin hafızada kalıcı olmasını sağlayan bir unsur olacaktır. Useful, beneficial, helpful, rewarding, utility, advantageous, serviceable gibi kelimelerin aynı anlama geldiğini söyleyebiliriz. Bu kelimeler; kendi içlerinde uyumlu oldukları için insanların akıllarında kalıcı olacaklardır.
  2. Duygusal öğrenme sayesinde İngilizce kelime ezberlemek kolay hale gelir. İnsanın duygusal bir varlık olmasından dolayı zihninin de bu durumdan etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda, İngilizce kelime öğrenme sürecine duyguların katılması faydalı olacaktır. İngilizce kelime ezberlemek isteyenlerin bu sürece pozitif ve motive olarak yaklaşması gerekir. Zoraki olarak çalıştıkları takdirde sürecin kötü sonuçlanacağı aşikardır. Bunun yanı sıra, öğrenilen İngilizce kelimenin duygusal olarak ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Örneğin, exciting kelimesini öğrenen bir kişinin, zihninde çok heyecanlı olduğu bir günü hatırlayarak “It was an exciting day” cümlesini kurması gerekli olacaktır.
  3. Bağlamsal öğrenme; İngilizce kelime ezberleme sürecini hızlandıracak bir unsurdur. Bu noktada, kelimelerin tek başlarına değil de bir bütün olarak hatırlanması doğru olacaktır. İnsanların kelimeleri bir cümle içerisinde kullanarak öğrenmesi gereklidir. Çünkü, kelimeler, tek başlarına değil de bir araya geldiklerinde bir anlam kazanırlar. Bu yüzden, öğrenilen her kelime, cümle içerisinde kullanılmalıdır. Örneğin, lisans eğitimi; undergraduate education olarak bilinmektedir. ” During the last year of an undergraduate education, I had an accident” cümlesi içerisinde kullanılan bu kelime; zihinlerde daha kalıcı olacaktır.
  4. Yeni öğrenilen İngilizce kelimenin defalarca yazılması doğru bir taktik olacaktır. Bu sayede, zihnin, kelimeyi defalarca görmesi ve kodlaması söz konusu olur. Ardından, bu kelime telaffuz edilmelidir. Dil; kelimeyi telaffuz ederken kulağın kelimeyi defalarca kez duyması söz konusu olacaktır. Bu aktiviteler sayesinde zihnin bu kelimeyi artık hafızaya kalıcı olarak yerleştireceğini söylemek gerekir.
  5. Okumak; İngilizce kelime öğrenmek için en doğru aktivitelerden birisi olacaktır. İngilizce kelime bilgisini geliştirmek için bol miktarda İngilizce okuma parçası okunmalıdır. Bu noktada, okunan her parçadaki bilinmeyen kelimelerin tespit edilmesi gerekir. Bu kelimeler not alınmalıdır. Ardından, sözlüğe bakılarak yepyeni kelimeler öğrenilmelidir. Reading aktiviteleri sayesinde en hızlı şekilde İngilizce kelime öğrenmek söz konusu olabilir.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.