İnternet hızı nasıl arttırılır?

Türkiye’de Türk Telekom tarafından sağlanan altyapı üzerinden hizmet veren firmaların internet hızı için maksimum limitler vardır. Kendi fiber ağını kurmayan firmalar için tek çözüm olan Türk Telekom hizmetlerinde şehir merkezlerinde hız çok daha yüksek olduğu gibi kırsal bölgelerde hız düşüş göstermektedir. Bu nedenle internet hızı düşük olduğu için internet hızı nasıl arttırılır araştırması yapmadan önce, mutlaka alınan hızın ne kadar olduğunu kontrol ettirmelisiniz. Firma tarafından sağlanan internet hizmetinin maksimum kaç mb/s’a kadar çıkacağı bu konuda sizin en üst limitiniz olacaktır. Hızınızın bu limite göre yavaş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İnternet hızı nasıl arttırılır ve maksimum hız ne zaman alınır?

Eğer aldığınız hız maksimum seviyedeyse, internet hızını arttırmak adına üst paketlere geçiş imkanının olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu sayede en kolay şekilde hızı arttırma imkanı elde edebilirsiniz. Tüm bu aşamalar sonrasında ise diğer alternatiflere geçiş yaparak hızınızı yükseltme imkanı bulabilirsiniz.

Kablolu bağlantıya geçiş

Wi-Fi sinyalleri çevredeki pek çok değişkenden etkilenebildiği için bu durum hıza olumsuz bir etki yapabilmektedir. Bu nedenle maksimum hıza ulaşabilmek adına öncelikli olarak kablolu bağlantıyı tercih etmelisiniz. Bu sinyal kesicileri ortadan kaldırabileceği gibi bu sayede daha hızlı internet deneyimi elde edilebilir.

Wi-Fi paylaşımlarını durdurun

Wi-Fi paylaşımları internetin daha fazla kişi tarafından kullanılmasına neden olur. Bu da internet hızının paylaştırılması ile hızın düşmesine neden olacaktır. Komşularınızla ya da çevrenizdeki kişilerle internet paylaşımınızı durdurmanız hem hızı arttıracak hem de güvenliğinizi sağlayacaktır.

Doğru kanalı kullanın

Özellikle Wi-Fi kullanıldığı durumlarda Wi-Fi kanalları için en hızlı olanının tercih edilmesi gerekir. Bu konuda teknik bilgisi olmayan kişiler, Wi-Fi kanallarına yönelik yapacağı aramalarla en iyi hıza ulaşma şansı elde edebilir.

Doğru donanımı kullanın

Hız noktasında en önemli etkenlerden birisi, modemler olduğu gibi modemlerin aldığınız internet ile uyumlu olması gerekmektedir. Şu anda Türkiye’de ADSL, VDSL ve fiber gibi çok farklı internet altyapıları kullanıldığı için kişilerin aldığı hizmete bağlı olarak uyumlu modem kullanmanız gerekir. Böylece başta hız olmak üzere stabil bir internete sahip olmak mümkün olacaktır.

Tüm bu yöntemler, hızı arttırmanız adına önemli bir destek sağlayacaktır. Bununla birlikte kullandığınız cep telefonu, bilgisayar ya da tablet gibi kullanılan donanıma göre de dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Çeşitli virüsler, zararlı yazılımlar ve donanım özellikleri internet hızına doğrudan etki edecektir.

Önceki İçerikÇamaşır Deterjanı
Sonraki İçerikBiorezonans Ücreti
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.