İnternet Kullanılamıyor Hatası Sebebi

Neredeyse artık her evde, her ortamda ve herkesin cebinde internet olarak adlandırılan ağ kullanımı mevcuttur. Her geçen gün güçlenen alt yapı sayesinde ve yayılım gösteren operatörler sayesinde en uzak noktalarda dahi internet kullanımı mevcuttur. Ancak bazen çeşitli faktörlerden ötürü internet kullanılamıyor hatası sebebi görmeniz mümkündür. Bu hatanın nereden kaynaklandığını ve nasıl çözümlenmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Kısa süre içerisinde internete yeniden kavuşmak adına doğru adımlar izlenmelidir. Bazen telefondan bazen de bilgisayardan internete bağlanıyor olabilirsiniz. Ancak telefonda ya da bilgisayarda internet kullanılamaz hatası belirdiğinde, bunun çeşitleri sebepleri olabilir. Sorun internet ağ elemanlarında olabilir. Servis sağlayıcısında kopukluk meydana gelmiş olabilir. Güç tasarrufu modunda bir arıza meydana gelmiş olabilir. Önbellekle alakalı bir doluluk meydana gelmiş olabilir.

Tanımlama döngüsünde bir arıza tespit edilmiş olabilir. Hava durumunun şiddetinden ötürü kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Tüm sorunlar çeşitli faktörlere bağlı olarak internet kullanılamıyor hatasını verebilir.

İnternet Kullanılamıyor Nasıl Çözülür?

Telefon ya da bilgisayar üzerinden girdiğinizde internet kullanılamıyor hatası sebebi çeşitli faktörler olabilir. Ancak her faktörün birçok çözümü de mevcuttur. Sizler de eğer sebebin ne olduğunu bilemiyorsanız, tüm çözümleri sırasıyla deneyebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzla alakalı bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Önbellek temizliği yapabilirsiniz. IP yapılandırması ile temizleme işlemine devam edebilirsiniz.

Wifi kontrolü yaparak güç tasarrufu modunu ya da uyku modu ayarlarını yeniden yapılandırabilirsiniz. Otomatik DNS sunucularını yenileyebilirsiniz. Kanal değişikliği ya da şifre değişikliği yapabilirsiniztüm çözüm yollarını denemenize rağmen çözüm hala bulunamıyorsa bağlı bulunduğunuz operatörü aramanızda fayda vardır.

İnternet Kullanılamıyor Uyarısı

İnternet kullanılamıyor hatası sebebi telefon kaynaklı ya da wifi kaynaklı olabilir. Ancak ilk olarak yapılması gereken şet sorunun tespit edilmesidir. Telefondan kaynaklı bir sorun olduğunda ağlar ve şifreler kısmında yeni yönetim biçimlerini tercih edebilirsiniz. Wifi ayarlarında detaylı kontrol ve temizlik işlemi yapabilirsiniz.

Önceki verilerin ve şifrelerin tümünü silip, yeniden yapılandırmaya gidebilirsiniz. Aynı zamanda önbelleği temizlemek de bu uyarı için işe yarar çözümlerden birisidir. Bu uyarı telefon üzerinden ya da bilgisayar üzerinden gelebilir. İlk seferinde telaş etmenize gerek yok. Direkt olarak çözümleri denemeye başlayabilirsiniz.

İnternet Kullanılamıyor Çözüm Önerileri

İnternetiniz çok acil bir şekilde lazımsa ve saatlerce müşteri temsilcilerini beklemek istemiyorsanız, ya da geç bir vakitte internetinizde kopukluk varsa, çözüm önerileri ile durumu derhal halledebilirsiniz. IP ya da DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Statik ayarlarda değişime gidebilirsiniz. Telefon üzerinden Wifi ayarlarına ve ağ bağlantılarınıza ulaşım sağlayarak değişiklik yapabilirsiniz. En basit yöntemlerden biri ise modeme reset atmaktır. Modem ara yüzüne erişim sağlayabilir ve fabrika ayarlarını geri döndürebilirsiniz. Modem ara yüzüne giremediğinizde ise kısaca modemi güç düğmesinden kapatıp açabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.