İnternet şifresi nasıl değiştirilir?

İnternette güvenli gezinti için düzenli olarak modem şifresini değiştirmek gerekir. WİFİ şifresini değiştirmek için modemin arayüzüne girmek yeterlidir.

Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wifi şifresi değiştirmek internet sağlayıcısı veya modemin markası ne olursa olsun aynı yolla yapılır. Bunun için modemin arayüzüne girmeniz lazımdır. Bu alana giriş yapmak için arama çubuğuna “192.168.1.1” yazarak enter tuşuna basmalısınız. Bu alanda karşınıza çıkacak olan kullanıcı adı ve şifre alanlarını eksiksiz olarak doldurduktan sonra giriş butonuna tıklamanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra “kablosuz ağ ayarları” bölümüne ulaşarak şifrenizi kısa süre içinde değiştirebilirsiniz. Şifrenizi belirlerken kullanacağınız farklı harf ve rakamlar şifrenin daha zor bulunmasına neden olacağından zor bir şifre oluşturmanız önem taşır.

Telefondan Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Telefon kullanarakta kablosuz ağ şifresi değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Bunun için internet tarayıcısını açarak 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazmalısınız. Bu adımdan sonra karşınıza çıkan olan kullanıcı adı ve şifre bölümlerini doldurmanız istenir. Kullanıcı adı olarak admin kullanabilirken, şifre kısmına ise kullandığınız internet sağlayıcısına bağlı olarak Superonline, ttnet veya admin yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonraki menüde ise kablosuz ağ ayarları bölümüne ulaşarak güvenlik şifresini değiştir alanına ulaşmanız yeterli olacaktır. Şifre oluştururken Türkçe karakter kullanmamanız gerekir. Bu nedenle ü,ş,ğ,ç,ı gibi karakterleri kullanmadan yeni şifre oluşturmaya özen göstermelisiniz. Daha güvenilir bir şifre oluşturmak için büyük küçük harf, özel karakterler ve harfleri de bir arada kullanmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda kablosuz ağ adını şifrenizde kullanmanız riskli olabileceğinden bundan daha farklı bir şifre oluşturmanız doğru bir şifre oluşturmak açısından önemli olacaktır.

Çeşitli Modemlerde Wifi Şifresi Değiştirme

TP-Link modemlerde arayüze ulaşım sağlamak için tarayıcıya 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basmak yeterlidir. Kullanıcı adını ve şifreyi hiç değiştirmediyseniz, giriş ekranına admin ve şifre yazarak giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arayüz ayarlarına geçiş yapmalı, hemen ardından ise kablosuz başlığına girmelisiniz. Bu alanda SSID bölümünde wifi adınızı değiştirebilir, şifrenizi görebilirsiniz. Bu bölümde tahmin edilemeyecek bir şifre oluşturduktan sonra, işlemi kaydedip çıkış yapmanız yeterli olacaktır. Bu adımdan sonra kısa bir süre içinde yeni şifreniz tanımlanırken, bağlantınızı bu yeni şifreyle yapmanız gerekir.

Zyxel modemlerde wifi şifresi ayarlamak için kullanıcı adı olarak admin yazarak giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Bölüme giriş yaptıktan sonra ise ağ ayarı bölümü üzerinden kablosuz kısmına erişmeniz lazımdır. Otomatik şifre oluştur bölümü üzerinden de zorlu şifreler oluşturabilirsiniz. Şifre oluşturduktan sonra şifreyi kaydet diyerek işlemi sonlandırmanız yeterli olacaktır.

Airties marka modemlerde wifi şifresini değiştirmek için öncelikli olarak modem arayüzüne ulaşmanız gerekir. airties modemlerin arayüzüne ulaşım sağlamak için internet tarayıcısına 192.168.2.1 yazılması gerekir. Bu adımdan sonra oturum açarak kablosuz ağ şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kablosuz ağ ayarları bölümüne tıklayarak, açılan bölüm üzerinde SSID bölümünde ağınızı bulup wifi şifrenizi kısa süre içinde değiştirebilirsiniz. En az sekiz karakterden oluşan zor bir şifre belirlemeniz yeterlidir. Bu adımdan hemen sonra ise wifi ağına bağlı tüm cihazlardan internete yeni belirlemiş olduğunuz şifre ile birlikte giriş yapmış olacaksınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.