İshale Ne İyi Gelir?

İshal beslenme ve enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan sulu dışkı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Birçok bireyin karşılaştığı sorunlardan olan ishal sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı olup sosyal yaşamda da zorluk yaşanmasına neden olan sağlık sorunlarından biridir. Bu sorunu yaşayanlar genelde doktora gitmek yerine evde yapabilecekleri tedavi metotları ile iyileşmeye çalışabilirler. Evde doğal yollarla ishali kesen çözümler ishali kesmeye yardımcı olabilir. Karın ağrısı mide bulantısı gibi şikâyetlerle başlayan ishale ne iyi gelir kısaca değinmekte yarar var.

Evde İshal İçin Ne Yapılır?

Evde doğal yollarla ishale ne iyi gelir neler yenilmelidir? Öncelikle ishal bakteriden kaynaklanıyorsa mutlaka doktor tarafından verilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Virüsün neden olduğu ishal antibiyotiklerle kolay şekilde düzelmeyebilir. İshal olan birinin öncelikle  sıvı kaybetmesinden dolayı bolca sıvı tüketmesi gerekir. Yağlı ve şekerli gıdalardan kaçınmalı bazı bitki çaylarının tüketimi ishalin düzeldiği görülmüştür.

 Protein Ve Potasyumlu Gıdalara Yönelin

İshal için nasıl beslenmeli ishale ne iyi gelir diye merak edenlere öncelikle patates püresi, muz, pirinç lapası, yoğurt, pişmiş et gibi protein ağırlıklı besinler önerilmektedir. Bu besinlerde yüksek protein bulunduğundan ishal için oldukça faydası olur. Bebeklerde ishalde anne sütü bol bol verilmeli gerektiğinde su da içirilmelidir. Bebeklerde suyun kaynatılıp ılımış olması bebekler için daha sağlıklı olur.

Karın ağrılarına karşı sıcak su torbası uygulaması rahatlatıcı olabilir. En önemli olan bu yöntemlerin yanında bol bol su tüketmek hem su kaybetmenizi önler hem de ishalin kesilmesinde yararlı olur. Bebek ve çocuklarda uzun süreli ishallerde mutlaka doktora götürülmelidir. Yetişkinlerde ishal için haşlanmış patates, yoğurt çorbası, pirinç çorbası ve ayran gibi çeşitli besinler verilmelidir. Bunların hiç biri kesmiyorsa evde hazırlayabileceğiniz rehidrasyon sıvısı da ishali kesmede faydalıdır.

Oral Rehidrasyon Sıvısı Hazırlanışı 

1 litre suyu kaynatıp ılıtın içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı toz şekeri ekleyerek karışımı iyice karıştırıp dışkılamadan sonra yarım su bardağı kadar için. Ertesi güne taze olarak yeni rehidrasyon sıvısını hazırlayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.