Kaz Yağı Nedir?

Kaz Yağı Nedir

Kaz yağı halk arasında pek fazla bilinen bir yağ çeşidi değildir. Ancak son yıllarda yaygın olarak kullanımı artmaktadır. Her yağ gibi kaz yağı da vücudun enerji oranını arttırmaktadır. Kaz yağı kullanımı giderek artmaktadır. Birçok kişi özellikle lezzetli bir yağ türü olduğundan kullanmaya başlamaktadır. Kaz yağı, kazın boyun kısmında bulunan etinin yoğun olduğu yerlerde bulunun yağlı yerlerden yapılmaktadır. Kaz yağı hayvansal yağ çeşitlerindendir. Bu nedenle diğer yağlara oranla daha sağlıklıdır.

Kaz Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kaz yağı, oldukça değerli olan kaz hayvanının hem tedavi hem de yemeklerde kullanılan yağıdır. Sağlık bakımından da oldukça geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Türkiye’de en kaliteli kazlar Kars ilinde bulunmaktadır. Etinin sertliği ve olması gereken yağ oranı Kars kazında bulunmaktadır. Kazın etinden, tüyünden ve yağından istifade edilmektedir. Kazın yağ oranı fazla olan bölgelerinden bu yağ elde edilmektedir. Bu yağ, doymamış yağ bakımından güçlü bir örnek sergilemektedir. Kaz yağı mutfakta da kullanımı mümkün olan bir yağdır.

Kaz Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaz yağı birçok rahatsızlığı önleyici ve iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Kaz yağı; A, E, D, K vitaminleri açısından zengin bir yağdır. Kolestrolü önler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, beyin fonksiyonunu güçlendirir, ayak çatlaklarını onarır, cildi yeniler, romatizma hastalıklarına iyi gelir, solunum yolundaki problemleri giderir, göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaz yağı aynı zamanda protein açısından da zengin bir yağdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.