Kına Taşı İle Saç Boyama

Doğada daha büyük taşlar halinde bulunan kına taşı, bir nevi doğal boyadır. Dövme, saç ya da elleri boyamak amacıyla kullanılan bu taşlar, toz halinde satılmaktadır. Aktar gibi yerlerde sıklıkla bulunabilecek olan bu kına taşı, özellikle 2-3 hafta boya olarak kalabildiğinden dolayı hem dövme hem de saç boyası gibi kullanım alanlarında yaygın olarak yer almaktadır

Kına Taşı Zararlı Mı?

Doğal olması ve herhangi bir yan etki yapmaması, kınanın kullanılmasını daha da teşvik etmektedir. Aslında taş formunda olması sebebiyle kına taşı olarak adlandırılan bu ürünler, piyasada daha çok toz halleri ile satılmaktadır. Bu nedenle de çoğu kişi kınanın toz olarak doğada bulunduğunu sanabilmektedir. Fakat kullanımında kolaylık sağlanması adına kına taşları, toz haline getirilir ve bu şekilde piyasaya sürülür.

Kına Taşı İle Saç Boyama

Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen kına taşı ile saç boyama işlemlerinde saç daha çok kızılımsı bir renge bürünmektedir. Bu renkte hazırlanan karışıma eklenecek diğer malzemeler etkin olmaktadır. Özellikle piyasada bulunan saç boyalarının saça yaptığı zararlar göz önünde bulundurulduğunda, kınanın tercih edilmesi çok daha uygun ve sağlıklı olmaktadır.

Kına İle Saçı Boyamaya Başlama 

Kına ile saçı boyamak adına öncelikli olarak boyanın hazırlanması gerekir ve boya hazırlıklarında elinizin boyanmaması adına mutlaka eldiven kullanmalısınız. Bu aşamaların ardından ise ılık su içerisine bir miktar kına koyarak karıştırmaya başlayabilir ve hafif jel kıvamına gelene kadar bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Karışım hazırlandıktan sonra ise normal bir boya ile saçları boyar gibi diplerden başlayarak uçlara doğru bir fırça yardımı ile ya da elinizle iyice yedirerek kınayı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız işlemler yaklaşık 1 aylık süre içerisinde saçınızın rengini korunmasını sağlayacaktır. Beyazları kapatan, saçı besleyen ve doğal bir görünüm katan bu kına ile saçları boyama işlemlerinde boyama işlemlerini ne kadar başarılı yaparsanız, alacağınız sonuç da o kadar başarılı ve iyi olacaktır.

Kına İle Saçı Farklı Renklere Boyama 

Kına taşı ile saç boyarken bakır gibi farklı renkler elde etmek istediğiniz zaman karışıma soğan kabuğu kaynatarak suyunu ilave etmeniz gerekir. Böylece soğanın etkisi ile birlikte boyayacağınız saçlarınız kızıldan ziyade bakır renginde olacaktır. Eğer kızılın tonlarına ulaşmak istiyorsanız da bu sefer pancar suyunu kullanmanız gerekir.

Bitkisel olarak hazırlayacağınız bu karışımlar sayesinde saçlarınızın klasik bir kınadan ziyade daha farklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Kınanın özellikle sürekli kullanılması, saçların beslenmesini sağlar. Boyandıktan sonra bir müddet bekleterek kınanın saçlarda daha etkin hale gelmesini sağlayabilir ve böylece daha koyu bir renk tutturabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.