Kış Mevsiminde Lastik Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Araçlarda doğru lastik kullanımı hem can güvenliği hem de mal güvenliği açısından önemlidir. Yaz aylarında araçlarda yaz lastiği, kış aylarında ise kış lastiği kullanılması gerekir. Kış mevsimi en fazla trafik kazası yaşanan mevsimdir. Bunun nedeni ise soğuk ve yağışlı hava nedeniyle yollarda meydana gelen buzlanmadır.

Kış mevsiminde araç sahipleri doğru lastik kullanmaya özen göstermelidir. Zira, karlı, ıslak  ve buzlu yollar trafik kazalarına davetiye çıkarır. Zaten ülkemizde de Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kış aylarında kış lastiği zorunlu hale getirildi. Bu zorunluluk “bana birşey olmaz” düşüncesi ile karlı ve buzlu havalarda yola çıkan, hem kendisini hem de trafikte seyreden diğer araçları tehlikeye atan sürücülerin trafiğe çıkmasına engel olacak.

Kış Lastiği Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi artık kış mevsiminde araç sahipleri kış lastiği kullanmak zorunda. Karlı ve buzlu havaların olmadığı günlerde, yani sonbahar sonu kış başı gibi  başlayan yağışlı havalarda kış lastiği yerine dört mevsimlik denilen araç lastikleri kullanılabilir. Ancak özellikle zorlu mevsim koşullarında yani kar, tipi, buzlanma, gizli buzlanma gibi durumlarda mutlaka kış lastiği kullanılmalı.

Kış lastiği ortam sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü hava koşullarında kullanılabilir. Kış lastikleri hava sıcaklığı 7 derecenin üzerine çıktığında kullanılmamalıdır. Kış lastiği seçerken aracınızın lastik ebadına uygun seçim yapmalısınız. Aracınızın lastik ebatını lastik üzerinden ya da aracın içinde verilen kullanıcı bilgilerinden öğrenebilirsiniz.

Kış lastiğini anlamak için yapmanız gereken şey, lastiğin üzerinde bulunan kristal ve M+S işaretine bakmaktır. Bu işaretlerin bulunduğu lastikler kış lastiğidir. Kış lastikleri ile yaz lastikleri farklı desene sahiptirler. Kış lastikleri daha dişli desene sahip oldukları için karlı ve buzlu koşullarda kaymazlar ve güvenli yol tutma özelliğine sahiplerdir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.