Macbook Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Teknolojik cihazlar içerisinde kullanımı giderek artış gösteren ve kalitesinden ötürü bir hayli tercih edilen Macbook, birçok farklı özelliği olan bir bilgisayar markası türüdür. Dokunmatik ekranlı modeller, ek klavyeli modeller, mini modeller ve daha birçok çeşitle dilediğiniz her an her yerde tüm bilgisayar işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Oldukça önemli bir kaliteye sahip olan bu bilgisayarı kullanmaya başlayanların en çok merak ettiği konu ise Macbook ekran görüntüsü nasıl alınır konusudur. Tüm bilgisayar modellerinde olduğu gibi, Macbook türü bilgisayarlarda da elbette ekran görüntüsü alma hizmeti mevcuttur.

Gerek belgelerden gerek fotoğraf ve videolardan gerekse acil olarak lazım olan her şeyden ekran görüntüsü alabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımları izleyerek çok kısa sürede ekran görüntüsü alabilir ve dosyaya çevirebilirsiniz. Tam ekran görüntüsü almak için öncelikle hata penceresine tıklamanız ve ardından Print Screen tuşuna basmanız yeterlidir. Daha da kolay bir şekilde F tuşlarıyla da bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Macbook Ekran Görüntüsü Nasıl Kaydedilir?

İlk kez görüntü almak isteyenler Macbook ekran görüntüsü nasıl alınır sorusuna yanıt ararlar. Macbook kullananlar elbette dokunmatik de olsa manuel de ola klavyeye sahiptir. Klavyede yer alan Print Screen tuşu bu işlemi çok basit bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sunuyor. Ekran görüntüsü almak istediğiniz ekranı açınız. Ardından Print Screen tuşuna basınız. Paint programını açara Ctrl+V yaparak ekranı bu programa yapıştırabilirsiniz.

Üzerinde istediğiniz montaj ve işlemleri yapabilir ve ardından kaydetme aşamasına geçebilirsiniz. Paint programı üzerinden, ekran görüntüsünü dilediğiniz dosya formatında kaydedebilirsiniz. Üstelik Paint üzerinde ekran görüntüsünde renkli çizimler, yazı eklemeleri ve benzeri değişiklikleri de yapabilirsiniz. Daha sonra sol üstte “Dosya” butonu içerisinde kaydetme yeri bulunur, buraya tıklayarak bilgisayarınıza görüntüyü kaydedebilirsiniz.

Macbook Ekran Görüntüsünü Dosyaya Çevirme

Macbook ekran görüntüsü almak uğraştırır mı ve Macbook ekran görüntüsü nasıl alınır soruları birbirini tamamlar. Boş bir sayfada da ekran görüntüsünü görüntülemeniz mümkündür. Ancak önce bu ekran görüntüsünü dosyaya çevirmeniz gerekiyor. Print Screen tuşu ile görüntüyü alıp, Paint üzerine yapıştırıp gerekli tüm işlemleri yaptıktan sonra artık farklı bir dosya formatında da kaydedebilirsiniz.

Başlat programında yer alan Donatılar kısmından bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kaydetme formatı olarak da word, pdf ya da adobe flash player gibi uygulamaları kullanabilir ve ekran görüntüsünü dosyaya çevirebilirsiniz.

Macbook Ekran Görüntüsü Kalitesi

Aldığınız Macbook ekran görüntüsü HD şeklinde görünür. Ancak üzerinde yapacağınız işlem ve montajlara bağlı olarak görüntü kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu tamamen sizin elinizdedir. Ancak hangi tür işlem yaparsanız yapın, görüntü kalitesini ilk seviyede korumak istiyorsanız, ekran görüntüsünü PNG türünde kaydetmeniz daha önemlidir. PNG türünde kaydedilen ekran görüntüleri, tüm açılan alanlarda pürüzsüz bir şekilde ve iyi kalitede açılır.

 

Önceki İçerikHes Kodu Alma
Sonraki İçerikModem Şifresi Değiştirme
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.