Meta Description Nedir?

Meta descriptionSERP’de web sitesi URL’sinin alt kısmında yer alan sayfa bilgileri içeren kısa açıklamadır. Sayfanızda yer alan içeriğin internet kullanıcısına kısa özetini sunmak için tasarlanmıştır. Bu sayede kullanıcılar sayfada bulunan içeriğin sorularını cevaplandırıp cevaplandırmayacağını bilerek siteyi ziyaret etmiş olur. Meta description’un uzunluğu herhangi bir uzunluk olabilir.

Fakat Google genel olarak 155-160 karakter ile arama sonuçlarında sitelere vermiş olduğu alanda kısıtlama yapar. Meta description bu durumda 50 ve 160 karakter arasında yeterince açıklayıcı bir şekilde olmalıdır. En uygun uzunluğun duruma bağlı olarak değişebileceğini ve ilk hedefin değer sağlamak ve kullanıcı ziyaretini artırmak olduğunu unutmayın.

Meta Description Nasıl Olmalı?

Meta description etiketi kullanıcının dikkatini çekecek şekilde olmalı. Ancak etiket 160 karakterden uzun olmamalıdır. Web sitenizin kullanıcılara en iyi şekilde özetini sunmak için 50 ve 160 karakter arasında olması tavsiye edilir. Google bir meta description için görüntülenecek olan karakteri sürekli olarak test eder.  Kullanmış olduğunuz cihaza bağlı farklı sonuçlar görüntülenebilir. Masaüstü SERP’ler bazı sorgularda 300 karaktere kadardır. Mobil SERP’ler ise 200-250 karakter şeklinde görüntülenebilir. 160 karakterli bir sınır hâlâ en iyisidir.

Bunun nedeni de bir arama motorunun bundan daha çok karakter göstermeye ne zaman karar vereceğini belirlemenin imkansız olduğu içindir. Meta description etiketi arama pazarlamasının en çok görünür ve önemli bir parçasıdır Bunun nedeni ise SERP’den bir web sitesini internet kullanıcısını çekmekte olduğu içindir. Önemli anahtar kelimeler kullanılarak ilgi çekici ve okunabilir bir açıklama hazırlanırsa belirli bir web sitesinin tıklama oranı artırılır. Açıklamanın kalın harflerle belirtilmesi önemlidir. Bu kalın yazı arama yapan kullanıcıların dikkatini çekeceği için bu adımın asla atlanmaması gerekir.

Tekrarlanan Meta Description 

Meta description etiketleri Title etiketlerindeki gibi harf sayfa özelinde benzersiz olması gerekir. Tekrarlanan Meta description etiketleri ile mücadele etmenin yolu otomatikleşmiş olan sayfalar için programlı ve dinamik bir yöntem uygulamaktır.  Eğer mümkünse her sayfa için ayrı bir meta description etiketleri yazılmalı. Arama motorlarından sayfanız içeriği hakkında daha iyi bilgiler sunum. Bunun için biraz anahtar kelime araştırması yapmak gerekir. İnternet kullanıcılarının endüstrideki şeyleri nasıl aradıklarını anlamalısınız.

Sayfanızın amacı bir anahtar kelime sorgusunu öne çıkarmaksa anahtar kelimeler dahil edilmelidir. Mesela bir kullanıcı kredi puanını nasıl yükselteceği ile ilgili bilgi arıyorsa kredi, iyileştirme, kredi puanı gibi anahtar kelimelere etiketli yer verilmelidir. Böylece kullanıcıya yalnızca sayfanızın değerini göstermekle kalmazsınız. Aynı zamanda da arama motorlarına sayfanızın kullanıcının amacını karşılamak adına bilgi sağlayacağını da göstermiş olursunuz. Sayfanızda doğru bir şekilde açıklarsanız anahtar kelimeler doğal olarak gelir.

Çift Tırnak Kullanımı

Meta description etiketinin HTML’sinde çift tırnak kullanılırsa Google, SERP’de göründüğü zaman bu açıklamayı keser. Bunun önüne geçmek için böyle içeriği kesebilecek tüm karakterler Meta description etiketinden kaldırılmalıdır. Metal description  etiketinde tırnak işareti kullanmak önemli ise kesmeye önlemek amacı ile html objesi çift tırnak yerine kullanılabilir. Uzun bir Title etiketine sahip olmakla birlikte Meta description etiketi de uzun olursa sayfanın değeri okuyucuya gösterilemez.

SEO çalışması için Meta description etiketi gereklidir. Meta description etiketinin ne olduğunu ve bu etiketle neler yapılabileceğini anlamak ilk adımdır.  Endüstriniz  ile ilgili bazı anahtar kelimeleri anlamak ve hangi sonuçların meydana geldiğini görmek için analiz yapılabilir. Ayrıca harika bir meta tanımlamasının ne şekilde yapıldığını anlamak için bazı sonuçlara araştırmak size yardımcı olur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.