Modem Şifresi Değiştirme

Birçok evde ve iş yerinde ve hatta okullarda dahi internet kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Aynı zamanda bu kullanımlar kablosuz bir şekilde wifi ağı üzerinden gerçekleşiyor. Modem kurulduktan sonra ve bir wifi şifresi belirlendikten sonra şifreyi bilen herkes bu kablosuz ağ ile bağlantı kurarak kullanmaya başlayabiliyor. Ancak bazen öğrenmemesi gereken kişiler şifreyi öğrendiğinde ya da şifre unutulduğunda, modem şifresi değiştirme işlemi yapılır.

Oldukça kolay olan ve genel olarak tüm wifi modemlerinde aynı aşamalara sahip olan bir işlemdir. Ancak bunun için modem sahiplerinin mutlaka ara yüz kullanıcı adını ve şifresini biliyor olması gerekir. Modeminizin şifresini değiştirmek için kendiniz adım adım bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yapmaya fırsatınız olmadığında ya da halledemediğinizde, operatörünüzün müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilir ve bu yöntemi kullanarak wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Wifi Şifresi Nasıl Değişir?

İlk temin edildiğinde ya da gerek duyulduğunda modem şifresi değiştirme oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle mutlaka bir modem kurulumu yapılması gerekiyor. İster ilk kurulumda isterseniz de daha sonra şifre değişikliği yapabilirsiniz. Modeminiz ilk kurulduğu zaman modem arkasında yer alan uzun şifre, ilk şifrenizdir. İster bu şifreyi kullanmaya devam edebilir isterseniz de çok daha özgün ve güçlü bir wifi şifresi oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda kötü niyetli kişilerin ağ bağlantınıza ulaşamaması için de şifre değişikliği yapmanız oldukça önemlidir. Şifrenizi değiştirmek için öncelikle modeminizin ara yüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Burada oturum açtıktan sonra karşınıza menü çıkar. Menü içerisinden “kablosuz” kısmını seçmelisiniz. Burada SSID yazan bölüme giriş yaparak kablosuz ağ adınızı yazmalısınız. Daha sonra karşınıza gelen şifre butonları üzerinden şifre değişikliği yapabilirsiniz.

Güçlü Wifi Şifresi Nasıl Elde Edilir?

Güçlü bir wifi şifresi elde etmek ya da modem şifresi değiştirme ile daha kolay hatırlanabilecek ancak sadece sizin bilebileceğiniz bir şifre tasarlamanız gerekir. Oluşturacağınız şifre tamamen size ait olan ağ bağlantısının şifresi olacaktır ve güvenlik anahtarı olarak kullanılacaktır.

Bu nedenle güçlü bir şifre oluşturmak için, genellikle herkes tarafından kolaylıkla tahmin edilebilen doğum tarihi, özel günler, yaş gibi unsurları şifrede kullanmamanız gerekiyor. Aynı zamanda çok bilinen şifrelerden de uzak durmanız gerekiyor. Güçlü bir şifre elde etmek için mutlaka imlâ ve noktalama işaretleri kullanmalı ve yalnızca sizin kolaylıkla hatırlayabileceğiniz unsurlara yer vermelisiniz.

Kablosuz Ağ Şifresi Nedir?

Modem şifresi, wifi şifresi ve kablosuz ağ şifresi, hepsi aynı anlama gelen kavramlardır. Birbirinden ayrı olmayan bu kavramlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Önemli olan güçlü bir şifre belirlemek ve ağ bağlantınızı güvence altına almaktır. Her bir kavram farklı bir kavram ve üç adet şifre koymama gerekiyor gibi yanlış bir düşünce ve yoruma kapılmamalısınız. Çok kolay adımlarla şifrenizi değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.