Öksürüğe Ne Fayda Eder?

Boğazın yabancı maddelerden ve gıcık geldiğinde boğazın temizlenmesi için yapılan öksürük refleksi bir harekettir. Akciğerdeki havanın atılması ile gerçekleşen bir hareket olarak bilinir. Akciğerlere giren yabancı toz ve maddeleri dışarı atmada vücudun tepki vermesi sonucu öksürük ortaya çıkar. Ancak bazı soğuk algınlıkları ve akciğerle ilgili rahatsızlıklar olduğunda öksürük sorunları ile karşılaşılması muhtemeldir. Öksürük sorunlarında öksürüğe ne fayda eder soruları ile karşılaşabilir kesmek için çeşitli yolları deneyerek tedavi için çarelere başvurulduğunu görebilirsiniz.

Öksürüğü Kesmek İçin Yapılması Gerekenler

Öksürüğe iyi gelen uygulamalar çoğunlukla hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamayı amaçlar. Öksürüğün şiddeti biraz olsun azalırsa bile Bu yöntemler genellikle öksürüğün şiddetini azaltsa bile tamamen geçmez ve daha farklı tedavi yollarına gidilmesi gerekebilir. Ağır öksürükler de ve uzun süre geçmeyen öksürükler de mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Öksürüğün geçmesi için öksürüğe ne fayda eder merak edenlere şu önerileri yapmaları tavsiye edilir. Genzin tıkanması ve akıntısı nedeni ile öksürüğün azalması için bol su içilmesi önerilebilir. Su mukozanın kurumasını önlemekte ve akıntının fazlasını azaltmakta yararlıdır.

Öksürüğü Kesmede Yardımcı Ürünler

Kış aylarında en çok şikâyet edilen sağlık sorunlarından biri olan öksürüğe ne fayda eder sorusuna yanıt olarak boğazı rahatlatıcı pastiller ve bitki çayları önerilebilir. Sıcak bitki çayları ile boğaz ağrıları yatıştırılabilir. Çay içerisine bal boğazdaki tahrişin azalmasını sağlayarak öksürüğünde azalmasında yardımcı olur. Bitkilerden nanede ferahlatıcı ve mentol etkiye sahip olduğu için solunumu temizleyici etkidedir.

Bitkisel yolardan öksürük kesilmez se doktorun verdiği antibiyotik ilaçlar ve şuruplardan da yararlanılabilir. Küçük yaştaki çocuk ve bebeklerde öksürük bazı durumlar da ateşe neden olduğundan mutlaka en yakın sağlık kurumuna gidilmesi önem taşır. Öksürük solunum yolları hastalıklarından ortaya çıkabilir. Ciddi hastalıkları tespit etmekte mutlaka uzman bir doktora gidilip muayene olması tavsiye edilmektedir.

 

 

Önceki İçerikİshale Ne İyi Gelir?
Sonraki İçerik3D Puzzle Oyunu
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.