RichSnippests Nedir?

Richsnippets Google arama sonuçlarında kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmek amacı ile tasarlanmış olan verilerdir. Site operatörünün yapmış olduğu html işaretlemeleri ile farklı konulardaki veriler arama sonuçlarında daha ön plana çıkar. Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan Richsnippets özellikleri bir adım öne çıkmak isteyen birçok web sitesi sahibinin dikkatini çeken konulardan biri haline gelmiştir. Google’ın sunmuş olduğu Richsnippets özelliğinin birçok sektör ve içerik sitesi açısından çok fazla avantajı bulunur. Bu özellik arama motorlarının daha ilgili sonuçlar vermesine yardımcıdır.

Arama sonuçlarında sıralanan ilgili içeriğinizin ya da ürününüzün kullanıcının dikkatini daha çok çekmesini sağlayan şemalar kullanır. Bu özellik arama sorguları ile ilgili anlık bilgiler sağlar ve ekstra dikkat çeker. Arama sonuçlarında gösterilmiş olan anlık bilgiler ile site içeriği ile ilgili kullanıcılar daha iyi bilgi sahibi olur. Bu sayede yüksek ziyaret oranı sağlanır. Richsnippets e-ticaret sitelerinde bulunan ürünleri öne çıkarmak açısından iyi bir fırsat sunar.  Özellikle yıldızlı puanlama sistemi ile yüksek puana sahip olan sayfalar kullanıcıya güven verir.  Bu sayede çok daha fazla tıklanma oranına sahip olunabilir.

RichSnippets Çeşitleri 

Schema.org tarafından Richsnippets kullanımı farklı içerikler ve konular için standardize edilmiştir. Sitenin içeriğine göre schema.org sitesinden örnek kodları bakılabilir ve gerekli işaretlemeleri yapılabilir. Gene abi olarak yapılandırılmış olan veri çeşitleri şu şekildedir. Değerlendirmeler, yorumlar, kişi ve yazar işaretlemeleri, video işaretlemeleri, ürün işaretlemeleri, yemek tarifi işaretlemeleri. İOS ve Android yazılım işaretlemeleri,  etkinlik işaretlemeleri, kuruluşlar ve şirketler için işaretlemeler ve sayfa işaretlemeleri. Tüm bu çeşitler ile ilgi çekmek daha kolay bir hale gelir.

RichSnippets Testi 

Bahsedilmiş olan tüm richsnippetler yapılandırılmış veri olarak kategorilenmiştir. Google’ın çok fazla önemsemiş olduğu bu verileri test etmek için geliştirmiş olduğu bir araç mevcuttur. Schema.org sitesinden örnek alınarak oluşturulup sitemize eklemiş ve yapılandırılmış olduğunuz verilere girerken hata yapılmış olunabilir. Arama motorları hatalı olan dataları doğal olarak işleyip sunmaz. Bu nedenle oluşturmuş olduğunuz her işaretlemeyi test etmelisiniz ve çıkan hataları tek tek düzeltmelisiniz. Google’ın veri test aracı sayfasına girerek işaretleme yaptığınız sayfanın tam rengini yapıştırın ve testi çalıştır, butonuna tıklayın. Noktanın sol tarafta sitenizin kaynak kodu sağ tarafta da sitenizdeki yapısal veriler listelenir.

Testten sonra yapısal bir veri yoksa sağdaki liste boş çıkar. Yapısal veride hata durumu yoksa sıfır uyarı sıfır hata olarak liste gösterilir. Yapısal verilerde hata varsa x hata olarak hata sayısı kırmızı renk ile verilir. Ve hatalı olan kısım işaretlenir. Bu hatalı kısımları düzeltmeniz gerekiyor. Richsnippets ile birlikte gelen özellikler ve işaretlemeler arama sonuçlarında internet kullanıcısının ilgisini  çeker Bu sayede sitelerin daha yüksek ziyaret oranı elde etmesi açısından faydalı olur. Ancak yalnızca işaretlemeler ile bir SEO patlamasının mümkün olmayacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kaliteli bir içerik yapıldığında yapılan işaretlemeler ile birlikte sayfayı ziyaret eden kullanıcının daha çok vakit geçirmesi sağlanır. Bu da Google’da üst sıralara çıkmayı kolaylaştırır. Google’ın sağlamış olduğu Richsnippets özelliği her sektör ve içerik sayfaları için çok önemli avantajlar sunmuştur. Richsnippets özelliği sayesinde arama motorlarında yapılan sorgulama sonucu ürününüz ya da içeriğiniz grafik ve görseller ve görülür. Kullanıcılar arama motorlarında yapılan sorgulamalarda anlık bilgiler alır. Böylece kullanıcılar site hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Rich Google’ın sunmuş olduğu Snippets  özelliği ile online alışveriş siteleri tarafından sunulan ürünler daha ön plana çıkar.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.