Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç kremi; her yaştan insanın kullanmak zorunda olduğu bir üründür. Saç boyası başta olmak üzere saça uygulanan birtakım işlemlerden kaynaklı olarak saçların zarar görmesine rastlanmaktadır. Kuruyan ve sertleşen saçlar; birçok insanın kabusudur. Bu noktada, saç kremi; sertleşen saçlarda yumuşaklık ve kolay taranma gibi önemli faydalar sağlamaktadır. Ancak, saç kremi kullanmak isteyenlerin birtakım hususlara dikkat etmesi şarttır.

Saç Bakım Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç bakım kremi; her şeyden önce, haftada bir veya iki kez kullanılmalıdır. Saç bakım kremlerini normalden fazla kullandığınız takdirde saçlarınızın zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Buna ek olarak, her markanın saç bakım kremini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Daha önce kullandığınız veya çevrenizde kullananların olduğu saç bakım kremlerini tercih etmelisiniz. Aynı anda hem bakım hem de onarım sağlayan saç bakım kremlerini kullandığınız takdirde saçlarınız normalden daha canlı ve sağlıklı gözükecektir.

Saç bakım kremi kullanırken saç tipinize uygun olan kremleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, saç diplerine saç bakım kremi uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Ayrıca, saç bakım kremini saçlarınızda çok fazla bekletmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, saçlarınızın zarar görmesi söz konusu olacaktır. Saç bakım kremi sayesinde dolaşan saçların açılması mümkündür. Bilhassa uzun saçlara sahip olan kadınların kesinlikle saç bakım kremi kullanması gerekir.

Saçlarda bulunan kimyasal ürünler, kireçli sular ve saçlara uygulanan birtakım işlemlerden dolayı saçların zaman içerisinde yıpranması ve eski canlılığını yitirmesi söz konusu olacaktır. Kuru ve sert gözüken saçlar yüzünden kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ancak, saç bakım kremini doğru uyguladığınız takdirde böyle bir sorun olmayacaktır. Saç bakım kremi; durulanması gereken ve durulanması gerekmeyen olmak üzere iki çeşittir.

Saç Bakım Kremi Kullanmak İçin İpuçları

Saç bakım kremi nasıl kullanılır diye düşünenlerin her şeyden önce şampuanlamadan sonra saçtaki fazla suyu sıkması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kullanmaya karar verilen saç bakım kreminin baş derisine değdirmeden; alın çizgisinden enseye doğru sürülerek uygulanması tavsiye edilmektedir. Saç bakım kreminin verimli olması için bir dakika beklenmelidir. Saç bakım kremleri; genel olarak 30-60 saniye arasında etkili olması adına tasarlanmış ürünlerdir. Bekleme süresinin sona ermesinin ardından saçların iyice durulanması istenmektedir. Buna ek olarak, saçtaki fazla nem  kurutulmalıdır. Ancak, ovalayarak kurulanması tavsiye edilmemektedir. Bu işlemin ardından saçların şekillendirilmesine devam edilmelidir.

Durulanması Gereken ve Gerekmeyen Saç Bakım Kremleri

Saçların yalnızca uç kısımlarına saç bakım kreminin sürülmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü, bu durumda, saçların dipleriyle uçları arasında şekil bakımından birtakım farklar ortaya çıkabilir. Saç bakım kremi; saç diplerine değdirmeden uçlarına doğru yoğunlaştırılarak kullanılmalıdır. Bu sayede, saç diplerinin kabarık durmasının önüne geçilecektir. Ayrıca, saçların bir bütün halinde durması söz konusu olacaktır.

Saç bakım kreminin yukarıda da söylediğimiz gibi saçta bir dakikada uzun süre bekletilmesi ciddi risk teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı, saçların dökülme tehlikesi yaşaması söz konusu olabilir. Bu bağlamda, saç bakım kreminin sürülmesinin ardından yalnızca bir dakika beklenmeli ve hemen ardından durulama işlemlerine geçilmelidir. Durulanmayan saç kremi ise saçlarda bir günden fazla kalmamalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.