Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi ağırlıklı olarak ileriki yaştaki erkeklerde görülür. Ancak diğer bireylerde de nadir de olda görülme ihtimali vardır. Saçlarda dökülme başladıktan sonra eğer bir şekilde  önüne geçilemezse, dökülme devam eder ve saçlar giderek seyrelir. Bu sürecin sonu ise kellik olacaktır. En iyisi o seviyeye gelmeden önce önlem almak ve saç dökülmesini engellemeye çalışmaktır.

Saç dökülmesinin nasıl önleneceğini öğrenmek için öncelikle saç dökülmesinin nedenini araştırmak gerekir. Nedene yönelik önlem alınmalı ve gerekirse tedavi uygulanmalıdır. Genetik sebepler dışında, diğer sebepler için uygun tedaviler bulunabilir.

Önlenemeyen Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin başlıca nedeni genetik faktörlerdir. Eğer ailenizde erken yaşta saç dökülmesi ve kellik problemini yaşayan biri varsa sizin de yaşama ihtimaliniz yüksektir. Genetik faktörleri değiştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Ailesel geçiş eğer sizin genlerinizle birlikteyse, bunu değiştiremeyeceğiniz için yaşadığınız saç dökülmesini önleyemezsiniz. Sadece çeşitli ürünlerle geciktirmeye çalışabilirsiniz.

Yaş faktörünü de yine genetik faktörler gibi değiştirmek mümkün değildir. Özellikle erkekler bu problemle daha sık karşılaşırlar. İlerleyen yaşla beraber saçlarda dökülme artar ve giderek seyrelir. Yaş ilerlemeye devam ettikçe bu durum kellikle sonuçlanabilir.

Önlenebilen Saç Dökülmesi Nedenleri

Bazı saç dökülmesi nedenler uygun tedavilerle ya da destek ürünleriyle önlenebilir. Bunlar vitamin, mineral eksiklikleri, hormon bozuklukları ve ilaç yan etkileridir. Eğer bazı vitamin ve minerallere beslenme düzeninizde yeterince yer vermiyorsanız bu durum saç sağlığınıza da olumsuz olarak yansır. Saçlarınız incelir, zayıflar ve dökülmeye başlar. Bunu tespit etmenin yolu ise gerekli kan testlerini yaptırmaktır. Eğer eksiklik tespit edilirse dışarıdan ilaç olarak eksik olan vitaminleri alabilir ya da beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Saç dökülmesinin önlenebilir nedenlerinden biri de hormon bozukluğudur. Bu durumun teşhisi de bir hekim tarafından konulur. Eğer böyle bir hormon dengesizliği yaşıyorsanız, tedavi sonucunda saç dökülmesi probleminiz de geçecektir. Böylece erken dönemde saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Eğer bir ilaç yan etkisi durumu söz konusu ise, bu konuyu size ilacınızı yazan hekiminizle görüşebilirsiniz. Bu durumda tedavinin yeniden düzenlenmesi yoluna gidilebilir. Ancak bazı ciddi hastalıklarda ilaçların yan etkilerine rağmen tedavinin kesilmesi mümkün değildir çünkü hayati risk doğurur. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların saçlarda dökülmeye sebep olması bu duruma örnek olarak verilebilir. Tedavinin bitmesini beklemekten başka bir seçenek yoktur.

Nedeni Bilinmeyen Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bazen saç dökülmesi herhangi bir nedene bağlanamaz. Bu durumda önlemek için farklı yöntemlere yönelmeniz gerekebilir. En başta beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller beslenmenizde mutlaka yer vermeniz gereken gıdalardır. Bu şekilde vücudunuz genel olarak güçlenir ve saç dökülmesinin önüne geçmeniz mümkün olur. Bunun yanında eğer saçlarınızda kepek problemi varsa, kepek önleyici şampuan kullanmanız, saç dökülmesi probleminize de çözüm olabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.