Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Spor ayakkabılardan maksimum fayda sağlayabilmek için düzenli olarak temizlik işlemini gerçekleştirmek gerekir. Aynı zamanda ayak hijyenini sağlamak için de düzenli bir temizlik şarttır. Spor ayakkabıları temizlemek için bazı püf noktalar bulunuyor. Ayakkabı temizleme işlemi yaparken zarar vermemeye de dikkat etmek gerekiyor.

Ayakkabılarınız hassas bir dokuya sahip değil de çamaşır makinesinde yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat çamaşır makinesinde yıkarken sadece ayakkabıları atmaya dikkat etmek gerekir. Bunun dışında diş fırçaları ile de temizlemek mümkün oluyor. Düzgün bir şekilde yıkanmayan ya da düzenli bir temizliğe tabi tutulmayan ayakkabılar bir süre sonra ayak kokusu yapmaya başlayacaktır.

Öyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka düzenli bir temizlik yapmak şarttır. Aynı zamanda ayakkabılarınızın daha yeni bir görünüme ulaşması için ayakkabılarınızı temizlemeniz gerekir. Beyaz spor ayakkabınızı temizleyeceksiniz çok daha dikkatli davranmanız gerekiyor.

Diş Fırçası İle Temizleme

Ayakkabılarınızı diş fırçası ile temizlemeniz mümkündür. Diş fırçasının üzerine biraz diş macunu sıkarak ayakkabılarınızın yan kenarına fırçalama yöntemi yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken hassas bir şekilde yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Ayakkabılarınızın bağcıklarını çözerek çamaşır makinesinde yıkamanız mümkündür.

Bu şekilde çok daha yeni ve temiz ayakkabılara ulaşmanız mümkün olacaktır. Kenarlar dışında üst kısımlarını ise bir bez yardımı ile temizlemeniz mümkün oluyor. Son zamanlarda İnsanların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Ayakkabılarınızı temizledikten sonra mutlaka havalandırmanız gerekir. Aynı zamanda kuruduğunu emin olduktan sonra giymeniz gerekir. Ayakkabıların taban kısmı da bağcıklar ile makinede yıkanmalıdır. Böylece çok daha temiz bir ayakkabı elde etmek mümkün oluyor.

Makinede Yıkama

Spor ayakkabı temizleme yöntemlerinden biri diğeri ise makinede yıkama yöntemi oluyor. Spor ayakkabılarının bağcıklarını çıkararak Çamaşır makinesini atmanız mümkündür. Spor ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkayacaksınız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Kıyafetler ile bir arada yıkamaya özen göstermek gerekir.

Aynı zamanda sadece çamaşır makinesi deterjanı koyup yumuşatıcı koymaktan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde ayakkabılarınız çok daha değişik bir dokuya sahip olacak ve yıpranmasına sebep olacaktır. Hassas yapılı bir spor ayakkabınız var ise onları çamaşır makinesini atmaktan kaçınmanız gerekir. Bu ayakkabılar hassas dokusundan kaynaklı olarak çamaşır makinesinde yırtılabilirler.

İnsanlar tarafından en çok tercih edilen pratik yöntemlerden bir tanesidir. Çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra açık havada kurutmak gerekiyor. Çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabılar uzun bir süre kurumayabilir. Bu sebeple uzun bir süre dışarıda bekletmek gerekir. Spor ayakkabınızı iki gün giymeyecekseniz bu yöntemi uygulamanız gerekir. Çamaşır makinesinde yıkanan spor ayakkabılar yeni gibi çıkacaktır. Derinlemesine bir temizlik yapmak isteyen kişilerin bu yöntemi tercih etmesi son derece uygundur.

Bez İle Temizleme

Spor ayakkabılarınızı bez ile temizleme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Temiz bir bez üzerine biraz deterjan dökerek ayakkabılarınızı tamamen temizleyebilirsiniz. Deterjan ile sildikten sonra mutlaka daha sonra duru bir bez ile silmek gerekir.

Son derece kolay bir işlemdir. Silme işlemi tamamlandıktan sonra koruması için dışarıya bırakmak gerekir. Tercih edeceğiniz deterjanın ayakkabıyı yıpratmayacağına emin olduktan sonra kullanmak gerekir. Bu işlemi her hafta gerçekleştirmeniz mümkündür. Böylece ayakkabılarınız çok daha uzun ömürlü olacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.