URL Nedir?

Günümüzde teknolojinin ve internetteki bilgi kaynaklarının gelişmesi ile beraber hemen hemen herkes internetten bilgi ediniyor. Internet üzerinden herhangi bir konuda bilgi edinmek isteyenler için birçok farklı kaynak bulunuyor. Bu web sitelerine hem arama motorunun göstermiş olduğu sonuçlar aracılığı ile hem de Web sitesinin kendi adı yazılarak ulaşılabilir.

Tarayıcılarda site adresinin bulunmuş olduğu kısımdaki yazılara URL denir. URL internet üzerinde bulunan bir kaynağın yerini belirtir. Tüm web sayfalarının içindeki bilgileri saklayabilmesi için sahip olduğu sanal bir alanı vardır. Bu alana sunucu ismi verilir. URL sunucudaki bu bilgilerin yerini kullanıcıya sunar. URL sayesinde sunucuda aranan bilgiye kolaylıkla ulaşılır. Bu nedenle URL, hatasız çalışan bir web sitesinin vazgeçilmezlerinden biridir.

URL Ne İşe Yarar?

URL’nin asıl amacı IP adreslerini yazı haline getirmektir. Aynı zamanda URL’ler web sitelerinin dosya yapısını da belirliyor. URL protokol domain ve sayfa yolu ile oluşur. Normalde içerikler IP adresi ile ifade edildiğinde kullanıcı için bulunması oldukça zor olur. Ancak URL sayesinde bu kısa sürede tanımlanabilir.

Ayrıca URL yapısı arama motorlarının sıralaması ile doğrudan bağlantılıdır. Çünkü arama motorları web sitelerinin içeriklerini listelerken web sitesi içeriği ve kullanıcının aramış olduğu terim ile ne ölçüde ilgili olduğunu da değerlendirir.  Bu sebeple URL sayısal verileri yazı haline getirmeye yarayan bir gösterge olduğu gibi seo için de son derece önem arz eder.

URL Neden Önemli?

URL yanlış girildiğinde internet kullanıcısı aramış olduğu ve sayfasına ulaşamaz. Dolayısıyla aradığı bilgiye de ulaşamaz ve web sitesi görevini yerine getiremez. Ayrıca kullanıcı URL ile ulaşmak istemiş olduğu adreste farklı bilgilerle karşılaşırsa bu da URL’nin doğru planlanmamış olduğunu gösterir. Web sitesindeki bilgilerin doğru bir şekilde gösterilmesi için URL’nin doğru çalışması gerekir.

Web sitesinin sunucu ile iletişim kurmasını sağlayan anahtar URL’dir. Kolay okunur ve anlaşılır bir URL kullanıcı deneyimini de iyileştirir. Dolayısıyla kullanıcı web sitesinde aramış olduğunu daha kolay bulacaktır. Ve web sitesinde zaman geçirmek kullanıcı için çok daha keyifli olur.

SEO Uyumlu URL Yapısı

İnternet kullanıcıları arama sonuçlarında görmüş oldukları linklere tıklayarak web sitesine ulaşır. Bu sebeple bir web sayfasının linkinin görünümü önemlidir. İnternet kullanıcıları aynı sayfaya tekrar ulaşmak için web sayfasının URL’sini kullanır. SEO uyumlu URL yapısı ise kısa ve doğru şekilde ifade edilmiş olan URL’dir. Yani aranılan anahtar kelimeleri barındırır.

Web sayfasını kullanıcıya kısaca özetler. Tire kullanımı URL’deki kelimelerin kolay anlaşılması için önemlidir. Tire kullanılmadığı zaman arama motoru URL yapısını karmaşık olarak algılar. Bu nedenle web sitesini ilk sayfalarda ön plana çıkarmak mümkün değildir.  URL sadece anlamlı kelimelerden meydana gelmelidir. Ama, fakat, ancak gibi kelimelerin URL’de bulunması Seo bakımından tercih edilmez. Bu kelimelerin yerine içeriği net bir şekilde tanımlayan özetleyici kelimeler seçilmelidir.

URL’de Karakter Sınırı

Web sitenizin sahip olmuş olduğu URL olabildiğince kısa olmalı. Fakat web sitenizin içeriği ile ilgili yeterli bilgi vermelidir. URL’nin çok uzun olması da tüm tarayıcılarda düzgün şekilde görüntülenmemesine yol açar. Kısa ve anlaşılır bir URL tüm tarayıcılarda doğru olarak görüntülenir. Böylece daha fazla internet kullanıcısı sitenize erişebilir. URL’nin bütün tarayıcılarda görüntülenmesi için 2083 karakteri aşmaması gerekir. Ayrıca URL’de tüm anahtar kelimelere yer vermeyin. Bu durum  URL’yi  daha ön plana çıkarmaz.  URL’de yalnızca anahtar kelimeye yer vermek ve URL’yi kısa tutmak daha doğru olur.

 

Önceki İçerikRichSnippests Nedir?
Sonraki İçerikGoogle AMP Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.