Uzaktan Eğitim Nasıl Olur?

2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs giderek tüm dünyada yayıldı ve birçok alanı da etkiledi. Özellikle de eğitim alanında köklü bir değişikliğe neden olan virüs salgını sonucunda okullarda ve üniversitelerde uzaktan eğitim programlarına geçiş yapılmak zorunda kalındı. İlk zamanlar ise herkesin aklında yer alan soru uzaktan eğitim nasıl olur sorusuydu. Uzaktan eğitim, kısacası öğrenci ve öğretmenlerin, bir araya gelmeden, yüz yüze olmadan yaptığı eğitim ve öğretim şeklidir. Teknolojik cihazlar ve uygulamalar kullanılarak yapılan bu eğitim avantajlı bir eğitim sistemi olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Zoom, Skype, WhatsApp gibi görüntülü sohbetlerin yapıldığı uygulamalar üzerinden gerçekleştirilir. Öğrenci ve öğretmenler bu uygulamalara, belirlenen ders programları kapsamında giriş yapar ve dersi başlatırlar. Uygulamalarda kitap paylaşımı, yazı tahtası kullanımı ve özellikle de etkinlik, ses, görüntü ve video paylaşımı da mevcuttur. Tıpkı sınıf ortamındaki gibi gerçek bir ders ortamı oluşturulur. Tek fark, öğretmen ve öğrencilerin o an sınıfta değil, evlerinde olmalarıdır. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar kullanılarak uzaktan eğitim gerçekleştirilir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Online olarak yapılan ve yüz yüze gelmeden yapılan eğitimin adına uzaktan eğitim denir. Uzaktan eğitim nasıl olur, herkes erişebilir mi ve nasıl bir verim sağlanır soruları ise her gün birçok öğretmen, öğrenci ve veli tarafından bağlantılı olarak sorulan sorulardır. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden, görüntülü ve birden fazla kişinin bağlanabildiği uygulamalar kullanılarak yapılan eğitim şeklidir.

Korona virüs salgınının hızla devam ettiği süreçte, ne yazık ki okullar toplu ortamlar olduğu için kapalı kalmak zorundadır. Ancak bir şekilde eğitimin de ilerlemesi gerekmektedir. Buna istinaden, uzaktan eğitim oldukça kurtarıcı bir eğitim şekli olarak tercih ediliyor.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Birçok kişinin aklında yer alan uzaktan eğitim nasıl olur sorusu, uzaktan eğitim yapıldıkça yanıtını almaya devam ediyor. Hem avantajları hem de dezavantajları bulunan bir eğitim çeşididir. Virüsün çoğalmasını engellemek için uzak eğitim sistemini doğru prosedürler ile uygulamak gerekir. Kalabalık ortamlardan uzak durmanın çocuklar açısından en güvenilir yolu budur.

Öğrenci ve öğretmenlerin bir araya gelmesini engellerken derslerin ve eğitimin devam etmesine olanak sağlıyor. En büyük avantajı hem çocukların bir araya gelmesini engelleyip virüsün yayılmasını en aza indirmek hem de çocukların eğitimden tamamen uzak kalmasını engellemektir.

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde farklı platformlar kullanılarak devam edilen uzaktan eğitim elbette dez avantajları da olan bir eğitim çeşididir. İnternet bağlantısı olmayan, uygulamaları kullanabileceği bir akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarı olmayan onlarca öğrenci mevcuttur. Alt yapının yetersiz olduğu bölgelerde öğrencilerin uzaktan eğitime katılım sağlayamaması onlar için uzaktan eğitimin dezavantaj olarak görülmesidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.