Yaz Gribinden Korunmanın Yolları

Grip, sanıldığı gibi sadece sonbahar ve kış mevsimlerine özgü bir hastalık değildir. Yaz dönemlerindeki yoğun sıcaklıklarda dahi grip olmak ve ağır bir hastalık geçirmek söz konusudur. Bu nedenle de kişilerin yaz gribine karşı da dikkatli ve yaz gribinden korunmanın yolları konusunda bilgili olması gerekir. Böylece hastalığa yakalanma riski düşeceği gibi daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olmaktadır. 

Yaz Gribinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Yazın ortaya çıkan grip, kış mevsimlerinde görülen gribe göre daha farklı olabilmektedir. Genel olarak yaygın belirtileri ise ateş, terleme, halsizlik, yorgunluk, burun akması ve sesin kısılması olmaktadır. Yaz dönemlerinde bu rahatsızlığın görülmesindeki en önemli etkenler ise aşırı sıcaklık, vücuttaki tu ihtiyacının daha fazla olması ve soğuk-sıcak geçişinin çok fazla yaşanmasıdır. Vücutta görülen etkiler farklı olduğu gibi tedavi yolları da farklıdır. Bu tip sağlık sorunlarının yaşanmaması adına ise kişilerin dikkat etmesi gerekenler oldukça basittir.

Yaz Gribinden Korunmak İçin Neler yapılmalı?

Kişilerin yaz gribine karşı kendini koruma adına dikkat etmesi gerekenler şöyle;

Yaz dönemi boyunca dengeli beslenecek gerekli mineral ve vitaminlerin alınması gerekir. 

Günlük su ihtiyacının tamamen karşılanması gerekir. Üstelik aşırı terleyen kişiler için bu oran doktor kontrolü dahilinde arttırılmalıdır. 

Soğuk su başta olmak üzere içilecek içeceklerin çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. 

Duş ya da aşırı terleme gibi durumlar sonrasında rüzgar ve klima esintisine dikkat edilmelidir. 

Denize girildikten sonra ıslak bir şekilde beklenilmemelidir. 

Güneşin çok fazla olduğu saatlerde olabildiğince kapalı ya da gölge alanlarda kalınmalıdır. 

Klima gibi iklimlendirme cihazlarının olduğu ortamlarda, hava akımını doğrudan gelmediğinden emin tutun. Cihaz ayarlarında ise soğukluk ayarının iyi yapılması ve çok düşük sıcaklıklara düşülmemesi gerekir. 

Beslenme alışkanlıklarında meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketilmelidir. 

Yaz Gribinde Dikkat Edilecekler 

Kış gribinde olduğu gibi yaz gribinin bulaşıcı bir durumu yoktur. Bu nedenle hasta olan kişilerin çevresine hastalık yaması mümkün değildir. Çeşitli mikroplar ve belirtilen etkenler kişilerin grip olmasına neden olabilmektedir. Yaz gribinde en çok yapılan hata ise klasik bir şekilde grip ilaçlarını kullanmaktır. Fakat uzman doktorlar tarafından yapılan değerlendirmelerde bu tip ilaçların yaz gribinde etkili olamayacağı belirtilmektedir. Bu nedenle de kişilerin tedavi için doktor kontrolünü tercih etmesi ve kendi imkanları dahilinde ilaç almaması gerekir.  Bu tip durumlarda doktora gidilerek doktor tarafından verilecek ilaçların kullanılması gerekir. Yaz gribi için alınacak önlemler basit olacağı gibi belirtilen küçük detaylara dikkat etmeniz yeterlidir. Bazı kişilerde kış gribine göre çok daha ağır geçebilen grip, hayat kalitenizi ciddi oranda etkileyecektir. Bu nedenle de gribe karşı nasıl bir önlem alınacağının bilinmesi ve bu önerilere dikkat edilmesi kişiler için öncelik olmalıdır. Böylece yaz dönemlerini daha sağlıklı geçirebilirsiniz. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.