Yeni Nesil Rapçiler

yeni nesil rapçiler

Hip hop kültürünün müziği olarak doğan rapin altyapıları DJ’lik ile oluşturulmuş olup bu akımın dansı da breakdance olup graffiti sanatı da bu kültürde yerini almaktadır. Graffiti duvarlara resim, yazı ve şekil çizilmesiyle oluşturulan bir sanat akımıdır. Rap müziğin hayatımıza girip kendine belli bir yer edinmesiyle çeşitli değişim ve gelişimler de yaşanmaktadır.

Son yıllarda rap müziğe olan ilgi doğrultusunda bu alan bambaşka bir hale bürünmüş durumdadır. Bundaki en büyük etken ise yeni nesil rapçiler olup yetenekleri ve yakaladıkları farklı tarzları ile göz doldurmaktadırlar. Bir zamanlar serseri ve asi olarak görülen rapçi çocuklar günümüzün popüler sanatçıları haline gelmeye başlamıştır.

İsimlerinden sıkça bahsettirmeyi başaran bu isimler, her camiada olduğu gibi, rap camiasında da farklı kuşaklar bulunuyor. Bu kuşak içerisinde bulunan kimi isimler ise farklı tarzları ve sevenleriyle oldukça ses getirmektedir. Rap müziğini farklı yorumlamalarıyla dikkatleri çeken bu isimlerin sevenleri kadar sevmeyenleri de bulunmaktadır.

Rap Tarihi İçinde Yeni Nesil Rapçiler

Türkçe rapin ilk örnekleri 1995 yılında icra edilmeye başlanmış ve radyo ile müzik kanallarında yayınlanmaya başlanmıştır. O dönemin en büyük ismi Cartel olmuştur. 2000’li yıllarda Sagopa Kajmer ve Ceza rap müziğinin önemli temsilcilerinden olmuştur. Bu rap müziğindeki ikinci dalgayı temsil eder. Üçüncü dalga ise yakın dönemde yeni nesil rapçiler ile ortaya çıkmaktadır.

Bir müzik türünün popüler olmasıyla birlikte dönem içinde dinlenen şarkılar ve tercihler de şekillenmektedir. Bu kapsamda rap müzik kültürü henüz yeni sayılabilirse de sevenleri ve popülaritesiyle kısa sürüde büyük gelişme kaydetmektedir.

Türkçe Rapte Etkili Olan Yeni Nesil Rapçiler

Rap müzik çıktığı zamandan beri anlatmak istediği bir derdi olduğundan takipçi bulmuş ve sevenlerini çevresinde toplamıştır. Rap müziğinin altın isimlerinden olan, eazy-e the notorious big, tupac shakur, nate dogg gibi isimlerin bıraktığı mirası devam ettiren ve kendilerinden farklı ögeler de koyan yeni nesil rapçiler şunlardır:

  • Kamufle: İstanbul’daki en önemli rapçilerden ve asıl adı, Basri Fırat Bayraktar olan sanatçı, yaptığı üç albümüyle adından sıkça söz ettirmektedir. Sesini Türkiye’ye duyurmayı ise Fatih’te yaptığı müziklerle başarmıştır.
  • Ezhel: Son zamanların en başarılı rap sanatçıları arasında sayılan Ömer Sercan İpekçioğlu ani Ezhel, hem hayat öyküsüyle hem de şarkılarıyla gündemde yer bulunan genç yeteneklerden biridir.
  • Tankurt Manas: 2016 yılındaki O Ses Türkiye yarışmasıyla adını duyurmayı başaran şarkıcı, sektörde yeni de olsa oldukça üretken olmayı başarmış ve pek çok yeraltı albümü yapmıştır. Bilinçaltı albümü son çıkardığı eseri olup yetenekli sanatçılar arasında yerini almaktadır.
  • Norm Ender: Bir dönemin en sert sözlere sahip rap müziği sanatçılarından olan Norm Ender, ‘Eksik Etek’ şarkısıyla hala hatırlanmaktadır. Geçtiğimiz yılda ‘Barkodlu’ isiminde yeni bir albüm çıkarmış olan şarkıcı, isyankar rap içerisindeki önemli isimlerdendir.
  • Gazaipzm: Gerçek ismi Anıl Acar olan sanatçı müziğe 2003 yılında girmiş olsa da pek çok kişi onu ‘Çukur’ dizisi için söylediği şarkılarla tanımıştır. Sanatçının popülaritesi bu diziyle büyük bir yükselişe geçmiştir.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.